Vyhledávání...
TOP
blogování

Blogerské chyby – 9 přešlapů, kterým se chcete vyhnout

4 Views

Určitě se všichni shodneme na tom, že nikdo není neomylný a každý má právo dělat chyby. Z těch chyb se pak člověk učí a může to ponaučení předávat dál. Blogerské chyby nejsou vyjímka. Já jsem v začátcích svého blogování udělala hodně takových, které teď buď postupně napravuji, nebo jsem je již zcela odstranila. A o některých třeba ani nemusím vědět, a objevím je později. Upřímně, těch chyb bylo víc, než 9. Nechci vás ale zatěžovat každým detailem a každým špatným krokem. Místo toho jsem dala dohromady 9 těch největších blogerských chyb.

Pokud s blogováním začínáte, poučte se z mých mylných kroků. Takové chyby totiž blogera můžou stát spoustu času, někdy i peníze a samozřejmě publikum a věrné návštěvníky. Je celkem pravděpodobný, že sami při blogování uděláte nějaké přešlapy. Zkuste se ale poučit z těch mých a vyvarovat se jim. Nikdy není pozdě na věcech zapracovat.

Bojujete s blogem? Štve vás nízká návštěvnost? Nevíte se hnout z místa a nakonec skončíte prokrastinováním, protože se vám nedaří? Třeba právě v mých chybách najdete odpovědi na některé své blogerské otázky. Jaké blogerské chyby vás tedy můžou stát hodně (nejen) počátečních trablů?

Nepromyslela jsem si pořádně své blogerské zaměření

Proto se to teď všem svým blogerkám snažím vtloukat do hlavy. Že na zaměření blogu záleží. Já ho sice chtěla mít zaměřený, ale už jsem si nedomyslela, jestli mě vůbec bude to téma bavit. Z toho důvodu jste na blogu, jehož doména zní www.veselaska.cz. Postupně se mi ale celkem daří můj blog přeznačkovat. Vystupuji jako ta blogerka z blogu Na blogu záleží. A kdyby se někdo zeptal, proč veseláska, umím na to odpovědět. Protože Verča má lásku k blogování a chce o něm blogovat. Jistě, původní význam toho návzu byl trochu jiný, chtěla jsem totiž blogovat o sebelásce. Naštěstí jsem to zvládla takto uhrát.

Zde vidíte, jak je důležité si rozmyslet, o čem vás skutečně bude bavit blogovat. Víc jsem o tom psala v tomto článku, jak a proč vybrat zaměření blogu. Poučte se z mé chyby, ať pak nemusíte hledat takové kličky, jako já.

Nepracovala jsem na svém e-mail listu hned ze začátku

Ze začátku jsem vůbec nepřemýšlela o tom, že bych mohla začít budovat e-mail list. Vlastně jsem popravdě ani o světě e-mail marketingu nic moc nevěděla. Ve smyslu využít ho ve prospěch svého blogování. E-mail list jsem začala budovat v červnu 2019. Nebo jsem spíš vyhledala poskytovatele e-mailového marketingu a bez nějaké strategie jsem začala blbnout. Nyní mám 150 unikátních odběratelů (od srpna 2019). A pokud dobře počítám, kdybych začala hned, mohla bych mít za rok zhruba 600 odběratelů. Což je slušné číslo. Jenže…

Neměla jsem promyšlenou e-mailovou strategii

…jenže jsem neměla promyšlenou e-mailovou strategii. Takhle, věděla jsem, že mám vytvořit nějaký „magnet“, něco zdarma, abych získala odběratele. Jenže. Vymyslela jsem svůj první e-book, Tipy a Triky, jak na Instagram. Nechápejte mě špatně, ten e-book měl úspěch a získala jsem dost odběratelů. Jenže jsem neměla vymyšlené, co dál. Cílovka vůbec nebyly blogerky ale lidé, kteří chtějí tipy na Instagram. Což může být kdokoliv. Proto jsem musela svojí strategii v srpnu zcela změnit. Vytvořit produkt, který bude na míru blogerkám. Vznikl tak můj e-mailový mini kurz pro začínající blogerky, který mi přinesl nejvíc odběratelů. Dále svojí strategii cílím právě na blogerky.

Stanovila jsem si nerealistický blogerský rozvrh

Věděla jsem, že chci mít nějaký rozvrh, kdy budu blogovat, kdy budu dělat na sociálních sítích a podobně. Stanovila jsem si ale takový rozvrh, kdy jsem jeden den měla čas na blogování, další na socky, další zase na blogování. Vždy ob jeden den. Takový rozvrh se ale prostě nedá dlouhodobě udržovat a spíš mě to stresovalo. Nyní mám vyhraněné dny, kdy si dopředu, minimálně na měsíc, plánuji příspěvky na sociální sítě a plánuji články do zásoby. Takže si za pár hodin udělám práci na celý měsíc. Co se tedy třeba těch sociálních sítí týče.

Zanedbávala jsem svou Facebook stránku a skupinu

Většinu času jsem byla hodně aktivní na Instagramu. Poslední dobou však zjišťuji, že to nemusí být úplně ta pravá platforma v souvislosti s mým blogováním. Zanedbávala jsem tak Facebook stránku a skupinu. Proto jsem zhruba od srpna totálně překopala jak stránku tak skupinu na Facebooku, aby obojí odpovídalo a korespondovalo s mojí filosofií. Do skupiny i stránky si plánuji příspěvky dopředu, abych nevypadla ze hry. Ať už využíváte jakékoliv sociální sítě ke svému blogování, je třeba používat ty, které vám vyhovují. Zbytečně se necpat a netlačit do něčeho, co vás třeba nebaví. Využívejte sociální sítě ke svému prospěchu.

Neměla jsem žádné články „do zásoby“

Každý z mých minulých blogů ztroskotal, protože jsem němal dost inspirace na nový obsah. Nechtělo se mi psát, články mi vycházely nepravidelně. Řekla jsem si, že s tímto blogem to musí být jiné. Tento blog že musí být jiný. Proto jsem teď na sebe tvrdá a i když bych nejradši všechno publikovala hned, tak si píšu články do zásoby. Vždy tak mám články minimálně na jeden měsíc dopředu. Udržuje mě to v klidu, že nebude žádná prodleva ve psaní. Nevíte, jak psát články? Případně nenacházíte inspiraci na články? K tomu mám jeden článek.

Nevzdělávala jsem se pomocí on-line kurzů

Sebevzdělání na poli blogerském (a nejen tam) je investice, kterou vám nikdo nevezme a zároveň se vám může mnohonásobně vrátit. Navíc je vzdělávání nezbytné, protože se všechno furt mění, vznikají nové věci, technologie, algoritmy, prostě je toho hodně. Proto nelituju toho, když jsem před několika měsíci koupila celý bundle 31 kurzů za 99 dolarů. Všechny v souvislosti s online světem. Doteď z nich čerpám nepřeberný množství inspirace. Online kurzy moje blogování a vůbec znalosti posunuly o hodně levelů nahoru. Nelituji jediné utracené koruny, které jsem do svého vzdělání vložila.

V našich vodách bohužel koluje jistá nechuť za něco vynaložit peníze a všichni by nejradši všechno zadarmo. Tak to bohužel nefunguje. A upřímně mě mrzí, když mi někdo v anketě hlasuje, že kurz nepotřebuje, protože si všechno najde online. A pak vidím ty blogy a říkám si, ok dobře. Jistě, můžete si všechno najít zdarma třeba na YouTube, ale je to spousta vynaloženého času, který vám nikdo nevrátí. V online kurzu máte většinou všechno potřebný v jednom souboru.

Nevyužívala jsem Pinterest pro inspiraci v blogování

Pinterest pro svůj blog využívám teprve chvíli a už teď mě hodně baví. I když je škoda, že v našich vodách se tolik nevyužívá. I když je to skvělý způsob, jak na blog dostat návštěvníky. Nejde totiž o klasickou sociální síť. Pinterest je vyhledávací nástroj. Já tam objevuji spoustu inspirace. Můj článek o Pinterestu si můžete přečíst zde.

Nebyla jsem trpělivá

Trpělivost nikdy nebyla mojí silnou stránkou. Vždy jsem chtěla všechno a hned. Naučila jsem se ale, že trpělivost růže přináší. Už si umím nachystat články, příspěvky, dávám si načas, když chystám nějaký nový projekt. Nevadí mi čekat týdny, než vypustím nový projekt nebo e-book. Všechno má svůj čas. Nepleťme si to ale s prokrastinací a záměrným oddalováním věcí. I to by se dalo počítat mezi blogerské chyby.

Jak jsem psala nahoře, toto nejsou jediné blogerské chyby, které jsem kdy dělala. Ale řadím je mezi ty nejhlavnější a byla bych ráda, abyste si na ně dali pozor. Ušetří vám to čas, třeba i peníze a zdravé nervy! Jaké jsou vaše blogerské chyby? Jak je řešíte? Napište mi do komentářů 🙂 .

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *