Vyhledávání...
TOP
blogování

Blogování a živnost: můj proces krok za krokem

18 Views

V jednu chvíli své blogovací kariéry jsem dospěla do bodu, kdy už nešlo prodlužovat odkládání legální stránky věci. Zkrátka a dobře, jakmile jsem chtěla vypustit do světa svůj první, placený produkt, bylo třeba zařídit si živnost. Osobně si myslím, že blogování a živnost je to, co hodně českých blogerek odrazuje od zpeněžení jejich blogů. I mně trvalo dlouho, než jsem se dokopala usednout a ponořit se do hlubin internetu, abych našla potřebné informace.

Nebudu vám lhát, najít nějaký ucelený soubor informací, kde vám to někdo popíše krok za krokem, to pro mě bylo nemožné. Možná neumím pořádně hledat, možná to na internetu prostě není. Proto jsem se rozhodla sepsat svůj proces krok za krokem. Právě pro ty blogerky, které třeba nemůžou na internetu dohledat potřebné informace. Chci se s vámi podělit o svou zkušenost, když jsem řešla svou situaci blogování a živnost. Je ale přeci jenom jeden web, který mi s tímto procesem trochu pomohl. Je jím agenda s nadhledem, kde jsem našla několik užitečných informací. Třeba v tomto článku se dovíte, jak si vyřídit živnost.

Na úvod chci ještě zmínit, že zde popisuji svojí zkušenost a že nejsem odborník na podnikání. Ve vašem okolí, na vašich úřadech, známe veřejnou správu. Může se to lišit. Snažila jsem se postup ale co nejvíc zobecnit, aby z něj mohlo těžit co nejvíce z nás. Vždycky se ale běžte poradit na vaše úřady.

Blogování a živnost: Proč?

Blogování je jednou z prací, kterou můžete dělat online z domu, nebo odkudkoliv jinde ze světa. Možná se vám zdá, že vydělat peníze blogem je v našich vodách nemožné. Já neříkám, že je to jednoduché, sama jsem na začátku tohoto procestu, ale rozhodně to NENÍ NEMOŽNÉ. Musíte ale, než začnete vědět, že chcete blogem do budoucna vydělávat peníze. Později to sice jde dohnat, ale jde to trošku hůř. Protože jsou ti blogeři, co si blogují pro radost a pak ti, co si blogují pro radost a zároveň vydělávají korunky. Pokud patříte do této skupinky, čtěte dál!

A co ta živnost?

Opakuji, že nejsem žádný finanční specialista ani nic podobného. Ale jako normální člověk tomu rozumím takto. Pokud chci ze svého blogování vydělávat peníze (klidně to i později změnit na hlavní výdělečnou činnost) musím to mít nějak ošetřené z hlediska daní a financí obecně. Protože v dnešní době zkrátka nejde jít a jen tak si vydělávat a státu z toho nic nedat. Přidávají se nám do toho tedy termíny jako živnost, daňové přiznání, sleva na poplatníka atd. Jop, pro mě osobně je to hodně strašidelná věc. A taková věc mě dlouhou dobu držela při zdi a odrazovala od získání živnostenského listu.

Mít zaměstnání u zaměstnavatele, který za mě vyřizuje veškeré daňové a sociální povinnosti prostě bylo jednodušší. Jakmile jsem získala to své IČ, věděla jsem, že si v dubnu každého roku budu muset to přiznání podávat sama. A to mě děsilo. Jenže jsem na druhou stranu chtěla plnit svůj sen. Což znamenalo kousnout se a jít do té živnosti. Teď s děsem vyčkávám do dalšího roku, až bude čas daňových přiznání. Ale to vyřeším za pochodu. A dám vám o tom vědět!

Jdeme na to!

Naše zákony a úřady myslím ještě nejsou připravené na trend práce blogera a proto nikde přímo nenajdete napsáno, jestli bloger patří do té nebo tamté skupiny apod. K blogování vám tedy stačí živnost volná. Což je typ živnosti, ke které nepotřebujete prokazovat, že máte třeba nějaké super speciální dovednosti a vzdělání. Stačí splnit obecné podmínky a na finančáku podat žádost spolu s tisícikorunou.

Pomocí agendy s nadhledem jsem si zjistila, jaká čísla živností potřebuji pro své online podnikání. Abych to vysvětlila, jestli se rozhodnete registrovat jako živnostníci, musíte vyplnit čísla činností, které chcete dělat. Inspirovala jsem se odkazovaným článkem od Marty a vybrala jsem si následující volné živnosti:

  • 14. Vydavatelská činnosti na internetu. Plánuji totiž prodávat e-booky.
  • 15. Výroba, rozmnožování a distribuce zvukově obrazových záznamů. Abych mohla třeba jednou dělat webináře, videa.
  • 47. Zprostředkování obchodu a služeb. Toto je důležité, pokud si vyděláváte pomocí affiliate marketingu. Tedy že doporučujete vámi prověřené produkty jiným, pomocí speciálního odkazu a máte z toho nějaké provize.
  • 48. Velkoobchod a maloobchod. Co kdybych jednou chtěla prodávat nějaké fyzické produkty a zboží.
  • 60. Poradenská a konzultační činnost. Na svých stránkách nabízím blogerské konzultace.
  • 72. Lektorská činnost. Jednou plánuji tvořit online kurzy a kdo ví, třeba i presenční kurzy!

Toto a další za pomoci milé paní na přepážce vyplníte do jednotného registračního formuláře, který má modrou barvu. Živnostenský úřad by měl pomocí tohoto formuláře zkontaktovat i další úřady, jako je vaše pojišťovna, sociálka a další. Ale! Jelikož jsme všichni zodpovědní občané, je dobré se ujistit, že to úřady vědí. Když nám třeba domů nepřijde potvrzovací dopis.

A jak to bylo dál?

Každopádně, modrý formulář si můžete vyplnit doma, ale se mnou paní všechno vyplnila elektronicky. Dohromady jsem tam seděla asi 10 minut, kdy jsme se společně stihly i zasmát. Jelikož jsem si registrovala vedlejší činnost, nemusím už teoreticky nic dělat. Jenom příští rok to přiznání. IČO máte prakticky hned od pár minut online na stránce www.rzp.cz a už můžete začít podnikat. Živnostenský list jako takový je během pár dní a je třeba si pro něj dojít (v odůvodněných případech lze poslat poštou). Stálo mě to tisíc korun a i když jsem se toho bála, tak to byla vcelku příjemná návštěva úřadu 🙂

Po vyřízení jsem měla hned svoje IČ a mohla jít vesele prodávat své online produkty. Než ale začnete prodávat, ujistěte se, že na svých stránkách a ve svých e-mailech máte všechno v pořádku po legální stránce. Nesmí vám chybět věci jako stránka o ochraně osobních údajů, stránka s obchodními podmínkami. Ale o tom už zase jindy. Já jdu teď prodávat své produkty. Nehty si budu nervozitou kousat pak v době daňových přiznání, kdy nebudu vědět, jak na to! Ale to se zmákne!

Mimochodem, zajímá vás můj první prodejní produkt? Je jím e-book 168h lifestyle blog a vy si ho do konce ledna můžete zakoupit se slevou 20 %, pokud použijete kód 168za20 😛 .

Úprava živnosti – moje zkušenost

Po pár dnech jsem zjistila, že si kvůli svému zaměstnavateli musím nějaké činnosti zrušit, konkrétně 47, 48 a 60. Takže jsem absolvovala další cestu na živnostenský úřad, kde jsem paní řekla, že bych toto chtěla zrušit a zároveň přidat něco nového. Takže pokud k volným živnostem potřebujete něco přidat či odebrat a nemáte datovou schránku, stačí dojít na úřad. Zaplatila jsem za tu úpravu popletech 40 korun a hned od toho dne jsem měla požadované zrušené a nové přidané 🙂 .

Díky, že jste se mnou.

Související:
Jak vydělat peníze blogem: 5 způsobů a 2, které používám já – Martin Rosulek

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *