Vyhledávání...
0
TOP
blogování

Co je WordPress.org – strašák pro začínající blogerky?

2 Views

Jistě jste si už mohli všimnout, že v nejednom ze svých článků mluvím o wordpress.org, případně to nazývám jako WordPress. A vsadím se, že mnoho z vás si už položilo otázku, co je WordPress? Proč o něm mluvím a možná i jaký je rozdíl, mezi wordpress.org a wordpress.com. V dnešním článku bych vám ráda shrnula, co to ten WordPress (.org) je a jak se liší od toho, který končí na .com.

WordPress.org vs. WordPress.com

V blogovém světě se často wordpress.org a wordpress.com dost plete. Mnohdy lidé ani nevědí, že jde o dvě rozdílné věci. Dokud jednu nezačnou používat a nezjistí, že wow, fakt je to něco jinýho. A věřte mi, že jde o dvě rozdílné věci. I když pomocí obou můžete začít blogovat. A pro upřesnění, tento blog běží na systému WordPress.org. Co to znamená se dovíte v následujících řádcích.

A. WordPress.com

Tato platforma dělá všechnu tu práci na pozadí za vás. To znamená, že si nemusíte pořizovat vlastní hosting, sami si zálohovat blog a další věci. Jediné, co se po vás chce, je registrace účtu, zvolení názvu blogu, vzhledu. A můžete začít publikovat svůj obsah. Jop, přesně tak jednoduché to je. Umíte si ale jistě představit, že to má jistá omezení, zvlášť pokud si nepřiplatíte za nějaký plán.

co je wordpress

Samozřejmě je k dispozici neplacená verze. Jak vás free verze wordpress.com omezí?

  • vaše stránka bude končit na .wodrpress.com – takže to může vypadat jako mujblog.wordpress.com. Za verzi bez této koncovky si samozřejmě musíte zaplatit.
  • máte omezené úložiště na obsah vašeho blogu, takže můžete nahrávat jenom určité množství obrázků a dalšího, co chcete na blogu mít.
  • můžete používat jenom ten vzhled, který je přednastavený od wordpress.com.
  • používání pluginů je omezené jenom na ty, které wp.com nabízí.
  • wp.com na vašich stránkách bude zobrazovat reklamy.

Nahoře můžete vidět obrázek, kolik si za který placený plán zaplatíte. Samozřejmě čím nižší cena, tím méně možností. WordPress.com se tedy může pěkně prodražit. Ale samozřejmě, pokud nejste úplně technický guru a bojujete s počítačem atd. je tato volba dobrá.

B. WordPress.org

WordPress.org je něco trochu jiného a ne tak úplně snadného, jako bratranec .com. Ze začátku vyžaduje hodně učení, ale jakmile pochopíte, jak wp.org funguje, bude pro vás hlavním benefitem svoboda vašeho blogu. WordPress.org je totiž software, který si nahrajete na svůj hosting. Hosting si koupíte a wp.org si tam pak zdarma nainstalujete a můžete si s ním operovat jak chcete. Představte si to jako teba nějakou budovu, kam můžete přidávat místnosti, jaké chcete. A ten celek pak tvoří váš blog. Který je skutečně jenom váš.

  • plná kontrola nad vaší stránkou, za cenu jistých technických znalostí.
  • můžete používat jakékoliv téma (vzhled), které se vám líbí.
  • tisíce a tisíce pluginů, které můžete používat.
  • monetiazace blogu je plně ve vaší režii.
co je wordpress

Nejjednodušší, jak začít, je koupit si webhostingový balíček i s doménou. Já mám svůj od Forpsi, konkrétně mám balíček Easy. Součástí balíčku je i vaše doména a mnoho dalšího. Forpsi nabízí instalátor, který vás provede instalací wordpress.org, takže je to vlastně klikačka. Kdo si neví rady, mají obsáhlou znalostní knihovnu, případně ochotnou podporu.

A jakmile máte vlastní hosting a nainstalovaný wordpress.org, můžete začít budovat svůj blog. Nebudu vám lhát, pro technicky ne zrovna zdatné jedince to ze začátku může být dost těžké. Proto dobře zvažte, jestli jste schopní se učit a dát wp.org šanci.

Suma Sumárum

Co je wordpress zhruba už víte a pokud vám stačí jednoduchý osobní blog, nemáte třeba v plánu ho nějak monetizovat a prostě si jenom chcete psát, tak je pro vás WordPress.com jako dělaný. Pokud ale plánujete blogem vydělávat, chcete tam mít reklamy, mít nad ním plnou kontrolu, doporučuji koupit hosting a nainstalovat si WordPress.org.

WordPress.com si můžete představit jako pronajatý dům, kde můžete dělat jenom určitý soubor věcí a nemáte nad ním plnou kontrolu. Kdežto WordPress.org je celý jenom váš a je na vás, jak s ním naložíte.

Já osobně ale doporučuji jít do WordPress.org, i když to vyžaduje jisté učení. Ale o tom to blogování je. Bloger má mnoho zaměstnání v jednom a učit se něco nového nás jenom posouvá dál. Takže? Co to bude? WordPress.com nebo WordPress.org? Dejte mi vědět do komentářů.

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *