Vyhledávání...
TOP
produktivita

Digitální úklid – debordelizace vašeho online života

3 Views

Nastává to období, kdy se všichni předhánějí, kdo bude mít víc vyleštěný okna a kdo zvládne aspoň 3x denně utřít prach a umýt všechna temná zákoutí své domácnosti. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, kolik bordelu existuje ve vašem online životě? Nenapadlo vás někdy, že by to chtělo i nějaký digitální úklid? Debordelizovat váš online život? O vánočním úklidu vašeho blogu jsem už psala v tomto článku, co ale váš celý online život? V dnešním článku vás provedu digitálním úklidem. Protože i když náš reálný život a prostředí potřebuje uklidit, čím dál víc je to třeba i u digitálního života, zvlášť v dnešní době.

Mobilní telefon

Mobilní telefony bezpochyby patří k věcem, které používáme na denním pořádku. Osobně znám jenom jednoho člověka, který nepoužívá chytrý telefon a má starý dobrý tlačítkový. Ale těmto dobám pomalu zvoní poslední písnička. Všichni jsme přilepení na chytrých telefonech. První, co ráno děláme, je kontrola sociálních sítí. Stejně tak to poslední. V kamasutře se prý objevuje nová poloha – na světlušku. Aneb partneři vedle sebe, každý si do obličeje svítí svým telefonem. Takže ano, mobilní telefony (ty chytré) jsou pravděpodobně tím nejpoužívanějším přístrojem, který vlastníme.

Takže v nich taky hromadíme věci, které tam ani být nemusí a je čas je trochu debordelizovat. Jde také o zachování jejich funkčnosti, aby nám přístrojek správně a dobře sloužil.

Co tedy udělat pro digitální úklid vašeho telefonu?

 • Aktualizovat software na nejnovější dostupný. Aktualizace software vašeho mobilu je doporučováno hlavně z hlediska bezpečnosti a plynulé funkčnosti telefonu. Ujistěte se, že váš mobil podporuje nejnovější verzi operačního programu a nainstalujte ho.
 • Pročistit aplikace. Je dost pravděpodobný, že máte mraky nepoužívaných aplikací, které zabírají cenné místo. Vymažte a odinstalujte všechny nepotřebné. Zjistíte, kolik nového místa se vám v mobilu objeví. Já sama i občas mažu a znovu instaluji používané aplikace jako Facebook, Instagram, Messenger a další podobné. Tyto aplikace si totiž ukládají své vlastní soubory či jak to nazvat a tudíž rostou na objemu, který zabírá kapacitu vašeho mobilu.
 • Promazat nepoužívané soubory. Pokud víte, že nějaké soubory ve vašem mobilu nebudete potřebovat, smažte je. V případě nejistoty si je uložte na váš cloud.
 • Vyčistit fotografie. Fotografie zabírají opravdu hodně místa a pokud víte, že máte 20 stejných selfies za sebou, co takhle je smazat a nechat si jenom jedno. Stejně tak různá meme a zkrátka fotky, které už nechcete. Případně si je uložte na cloud, ať vám nezabírají místo v mobilu.
 • Smazat staré zálohy. Je možné, že se vám do mobilu ukládají automatické zálohy systému. Pokud vám systém staré nemaže, smažte je ručně. Nezapomeňte si ale ponechat tu nejaktuálnější.
 • Vyčistit poznámky, zprávy, kontakty. Zaměřte se i na menší položky jako poznámky či SMSky. Přihlašte se, kdo máte v mobilu snad přes 20 zpráv ze Zásilkovny či České pošty o novém balíčku. Pokud už máte balík v pořádku doma, taková zpráva vám k ničemu není.

Počítač

Počítač taky občas potřebuje svůj digitální úklid. Zde trochu záleží na tom, v jakém stavu máte počítač ve smyslu nějaké organizace. Vždycky ale můžete zvládnout následující kroky:

 • Vyčistit plochu a zorganizovat soubory. Jedna z těžkých úloh, pokud jste ten typ člověka, co si na plochu ukládá věci jako test, test1, test27. Případně miliony snímků obrazovky. Aneb uklidit všechno. A to buď vyhozením do koše, nebo roztříděním do jednotlivých složek. Soubory, které si ponecháte, uložte do patřičně nazvaných složek, stejně tak můžete aktualizovat názvy samotných souborů. Ať se vám v tom pak lépe hledá.
 • Zálohovat soubory. Nikdo nechceme znovu zažít ten nářek, když jsem si omylem smazala letošní fotky ze Slovinské dovolené. Proto je fajn si svoje soubory zálohovat. Můžete k záloze použít různé cloudy jako iCloud, Google Drive nebo DropBox. Zálohovat se dá ale taky třeba na flash disk. Doporučuje se dělat si pravidelné zálohy.
 • Odinstalovat nepoužívané aplikace a programy. Aplikace a programy nainstalované v počítači v záchvěvu nějaké náhlé… čehosi, nemusíme už používat. Můžeme mít v počítači aplikace, které už nepoužíváme nebo nepotřebujeme. Prvně zabírají místo a za druhé můžou i běžet na pozadí, aniž bychom to věděli a zpomalovat počítač. Odinstalujte a smažte, co nepotřebujete.
 • Aktualizovat počítač. Stejně jako u mobilu, tak i počítač potřebuje ke svému chodu pravidelné aktualizace. Aktualizace většinou přináší nová vylepšení, nové funkce. Zlepšují chod systému, slouží také k vylepšení bezpečnosti a stability počítače. To platí i pro aktualizaci nejen samotného operačního systému, ale i jednotlivých aplikací. Před aktualizací se ale ujistěte, že máte udělané zálohy všeho, co nechcete ztratit.

Internetový prohlížeč

Digitální úklid se týká také vaší aktivity na internetu. Internet je každodenní součástí našich životů. A to v mobilu, tak i v počítači. Vsadím se, že všichni máme spoustu záložek, otevřených oken. Podle toho, co se nám zrovna na internetu líbilo. Stejně tak ale existují i rozšíření pro internetové prohlížeče. Skutečně všechny potřebujeme?

 • Zorganizovat otevřená okna. Já osobně mám v počítači otevřeno vždy minimálně 10-20 záložek (průměrně tak 13), které nikdy nezavírám, protože je používám každý den. Možná to tak máte taky. Otevíráte si články, které si chcete přečíst, e-shopy, na kterých chcete nakupovat. Všechny tyto položky si můžete uložit jako záložky. Případně aspoň zavřete ta okna, která fakt nepotřebujete.
 • Projít záložky. Záložky jsem už zmínila, jsou to naše uložené oblíbené stránky. Někdy se stane, že ukládáme kde co. Projděte si všechny záložky a vymažte ty, které už pro vás nejsou aktuální. Záložky se dají také třídit do složek.
 • Odstranit nepoužívaná rozšíření. Rozříšení jsou něco jako aplikace pro váš prohlížeč. Možná používáte Grammarly, Ad Block, Pinterest rozšíření a další. Jsou to pomocníci, ale někdy můžou být přítěží a spíše váš prohlížeč zpomalovat. Proto je třeba projít a vymazat ta rozšíření, která už nepoužíváte a nepotřebujete.
 • Aktualizace. Své prohlížeče a jejich případná rozšíření udržujte v aktualizované verzi.

Cloud

Na cloud často strkáme všechno, co nám přijde pod ruku a nechceme si tím zacpávat vlastní počítač nebo mobil. Proto není divu, že i toto digitální prostředí potřebuje vyčistit čas od času. Plus pamatujte, cloud není 100% a pokud si něco zálohujete, je fajn mít ještě kopii třeba na flash disku 🙂 . Mezi cloud patří třeba iCloud, Google Drive, Drop Box a další.

 • Zorganizovat soubory. Tady platí to stejné, co například u plochy. Chce to vytvořit si ty správné složky a do nich nandat ty správné soubory. Stejně tak promazat, co už fakt fakt nepotřebujete.
 • Synchronizace cloudu na vašich zařízeních. Propojením online cloudu získáte přístup k vašim souborům ze všech vašich zařízení. Tedy z počítače, mobilu, tabletu, atd. Spravujete tak jeden cloud z různých míst a změny se projeví napříč všemi zařízeními.
 • Záloha cloudu. Jak už jsem zmínila, je dobré mít i zálohu zálohy. Internet není bezpečné místo a někdo se snadno do vašeho cloudu může dostat. Je dobré proto mít další zálohu.
 • Hesla. V dnešní době existují způsoby, jak si nashromáždit všechna vaše hesla na jedno místo a zabezpečit je jedním hlavním heslem. To se hodí, protože co si budeme povídat, kde všude se registrujeme, uf. Android (Google) i Apple poskytují možnost jednoho uložiště na všechna hesla. Tato hesla pak můžou být přístupná právě v cloudu, pokud přecházíte ze zařízení na zařízení. Nezapomeňte si projít nepotřebná hesla a ta promazat. Na mě čeká projít seznam přes 190 různých hesel, uf!

E-mail

Digitální úklid se týká i e-mailu. E-mailovou schránku má dnes snad každý, kdo se pohybuje na internetu. Jaké jsou tipy na úklid vašeho e-mailu?

 • Otevřít, přečíst, promazat nepřečtené e-maily. Ok, fajn, možná patříte k těm, co mají desítky až stovky neotevřených e-mailů. Je načase se na ně podívat, otevřít je, přečíst a promazat. Pozor a zběsilé klikání na odkazy v e-mailech. Klikejte jenom na takové, u kterých máte 100% jistotu bezpečnosti. Tohle může chvíli zabrat, tak šup do toho.
 • Promazat koš, koncepty, odeslanou poštu. Stejně tak si pročistěte odeslanou poštu, koncepty a vysypte koš.
 • Vytvořit či zorganizovat složky pošty. Pokud můžete, vytvořte si různé složky na e-maily, lépe se v nich pak budete orientovat. Zároveň pokud už nějaké složky máte, projděte e-maily v nich a vyhoďte, co nepotřebujete.
 • Odhlášení z odběru. Zatímco budete projíždět e-maily, u těch, které už nechcete vidět, klikněte na unsubscribe či odhlásit z odběru. Je fajn tohle dělat na denním pořádku. Pokud někde nejste cíleně přihlášeni.
 • Smazat všechen spam. Ani ho snad neotevírejte.

Pár rad na závěr

Nedávno jsme měli seminář kybernetické bezpečnosti, kde jsme se mimo jiné bavili o síle hesel, jak snadno či těžko se dají prolomit. Jak snadno z vás někdo může dostat heslo a podobně. Ke kontrole, jestli někdy nebyla vaše e-mailová adresa kompromitována, slouží stránka Have I Been Pwned. Tam se dovíte, jestli někdy došlo k nějakému úniku vašich dat.

V květnu 2019 došlo k úniku dat z Canva.com. Tento únik ovlivnil na 137 milionů uživatelů této služby. I moje e-mailová adresa byla kompromitována. Došlo k úniku e-mailových adres, jmen, hesel a uživatelských jmen. Proto si vážně dávejte pozor, na co v e-mailu klikáte, kam vyplňujete heslo. Nejlepší je, pokud přímo znáte www stránku nějaké služby, rovnou jí pište do vyhledávače.

Digitální úklid se tedy může týkat i aktualizace vašich hesel. Ke shromažďování hesel a jejich ochraně pomocí jednoho hlavního hesla můžete využít třeba oblíbený KeePass.

A to je pro dnešek všechno. Uklízíte si svůj digitální život? Měníte si pravidelně hesla? Zálohujete? Co děláte pro svůj uklizený digitální svět?

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *