Vyhledávání...
0
TOP
blogování

Investice do blogování, které se vyplatí

2 Views

Když jsem poprvé začínala blogovat, bylo to pro zábavu a neměla jsem žádné úmysly, že bych jednou mohla svůj blog přetvořit do podniku, který mi bude vydělávat nějakou tu kačku. Nenapadlo mě, že bych měla vynakládat nějaké investice do blogování. Dokud jsem nezjistila, kolik blogerů si vydělává pomocí svého blogu.

Pokud mě čtete již delší dobu tak víte, že zde dávám takové rady a tipy, které vám můžou pomoci, jestli chcete také začít pomocí blogu získávat nějaké peníze. Toto tedy není článek pro ty, kteří mají blogy jako svůj deníček, nevěří v SEO, e-mail marketing a další. Ne, tento článek je pro ty, kteří v koutku mysli přemýšlí o tom, že by mohli jako blogeři začít vydělávat. Blogování je pro mě stále zábava a moje oblíbená činnost. Nicméně jsem si časem uvědomila, proč to nebrat jako svůj byznys? Je to můj blog, ale beru ho jako svůj podnik, do kterého investuji. Ne nadarmo se říká, že pokud chcete vydělat peníze, musíte také trochu investovat ze svého.

Za poslední měsíce jsem toho pomocí kurzů, webinářů, e-booků, článků a videí nasála tolik kolik šlo. A stále se vzdělávám. Udělala jsem nějaké dobré a nějaké špatné investice. Ať už ve smyslu investované e-mailové adresy k získání nějakého e-booku, nebo ve smyslu investování peněz. Všechno je to ale součást procesu, který mě dostává tam, kam chci.

S kalendářem plánování na sociální sítě vám nikdy nedojdou nápady, jak svou stránku či profil oživit – VÍCE INFORMACÍ

Jsem zkrátka ochotná vložit do svého blogu, svého podniku, něco extra. A věřím, že vy také. Uvědomuji si českou vynalézavost a touhu získávat všechno zdarma. Doufám ale, že my tady společně na mém blogu máme na víc a jsme ochotní něco málo vložit, abychom toho v budoucnu hodně získali. Jaké investice do blogování se tedy vyplatí?

Vlastní hosting a doména blogu

Tím prvním a nejdůležitějším, pokud chcete začít monetizovat svůj blog, je pořízení vlastního hostingu a vlastní jedinečné domény blogu. Vlastní hosting vám dává kompletní kontrolu nad tím, co na svém blogu máte. To znamená, že tam můžete i prodávat. Monetizování blogu je komplikovanější, pokud ho máte třeba na blogger.com. Doporučuji tedy investovat do vlastního hostingu, kam si nainstalujete WordPress.org a budete schopní blog monetizovat. Já osobně mám balíček hostingu od forpsi, jehož součástí je i doména. Můj webhosting stojí měsíčně zhruba 50 korun, což za rok dělá zhruba šest stovek. Na forpsi navíc mají akci na první rok slevu 50 % na webhostingové balíčky.

Vzhled blogu

Nejsem natolik webdesignově schopná, abych si sama od prvního kódu vytvořila celou šablonu blogu. Investice do blogování se týká i toho, jak váš blog vypadá. Jak chcete, aby vypadal. Většina šablon, ať už máte WordPress, nebo jste na blogger.com, jsou v neplacené verzi osekané a nedají se kompletně nastavit tak, jak si přejete.

Existují levné i drahé šablony a je jich opravdu nepřeberné množství. Tuto šablonu, kterou používám, jsem koupila na 17th Avenue a v přepočtu mě vyšla na 1.600 korun (69 dolarů). Neříkám, že si musíte nutně kupovat drahé šablony. Ale je fajn investovat do vzhledu blogu, ať máte přístup ke všem funkcím, které nabízí. Při výběru šablony je také důležité, jestli je responzivní. To znamená, jestli se správně zobrazuje napříč všemi zařízeními (počítač, tablet, mobil). Mimochodem, na vzhled svého blogu slýchám neustále jenom samou chválu.

E-mail marketing

Jedním z nejlepších způsobů, jak si vytvořit oddanou základnu fanoušků je vlastní e-mail list. Říkám to pořád a stále, že e-mail list je must have, pokud plánujete monetizovat váš blog (ale i když ne). Protože sociální sítě jsou fajn, ale v jejich případě vaše fanoušky vlastní pán jménem Mark Zuckerberg. Kdežto takový e-mail list, ten je jenom váš!

Kdykoliv chcete, můžete jedním jednoduchým e-mailem přivést vaše publikum kam ho chcete dostat. Proto věřím, že investice do e-mail marketingu je další must have. Já k e-mailingu využívám MailerLite, kdy měsíčně platím v přepočtu zhruba 230 korun. Mám tak k dispozici mnoho možností, jak získávat nové návštěvníky blogu.

Propagace blogu – reklama

Možná jste už četli můj článek o tom, kde je možné zdarma propagovat váš blog a vaše články. Budu se proto možná opakovat když vám připomenu, že blogování je ze 30 % psaní a tvorba obsahu a zbylých 70 % je propagace. A i když je mnoho možností, kde propagovat zdarma, v určitém bodě je třeba se zamyslet nad investováním do propagace placené.

Osobně využívám placených propagací skrz svojí Facebook stránku, kde si nastavím jednoduchou propagaci s rozpočtem 10-20 korun na den. Dělám to zejména v případech, kdy chci do světa dostat nějaký svůj nový produkt. Například propagace mého kurzu Jak začít blogovat, či mého seznamu 20 věcí, které váš blog potřebuje.

Tvorba grafiky

Dnešní online svět staví na principu Pay to play. Tedy plať, aby ses mohl bavit. Jinak přeloženo plať, abys získal nové zákazníky, čtenáře a kontakty. Způsobem, jak do tohoto světa zapadnout a zúčastnit se hry je například tvorba vlastních prodejních produktů. Online produktů, které je třeba nějak graficky upravovat. Tyto produkty pak můžete prodávat a zúčastnit se Pay to play hry. Já ke tvorbě svých e-booků, e-mailových kurzů a grafiky vůbec investuji do Canva.com, kde si platím měsíční plán. Ten mě vyjde na zhruba 300 korun měsíčně (12,95 dolarů).

Pokud tedy plánujete jednou vytvořit vlastní online produkt, který vyžaduje nějakou grafickou práci, doporučuji investici do takového programu, jako je Canva. Je nesmírně jednoduchá na učení, nabízí mnoho šablon, ale i možnost vlastní seberealizace. A nevyužijete jí jenom na vaše produkty, ale i na běžnou grafiku, třeba na Pinterest, Facebook… Ale samozřejmě i na váš blog.

Vzdělávací materiály

Moje další oblíbená investice do blogování je rozhodně moje vzdělání. Online svět se neustále mění a nějakým způsobem vyvíjí. Furt je něco nového, co se můžete naučit. E-booky, které si můžete přečíst. Kurzy, které můžete absolvovat, webináře, kterých se můžete účastnit. Stále je co objevovat.

Přečtením e-booku či absolvováním kurzu se naučíte tolik nového, z čeho budete moci čerpat do konce života. Vzdělávání je něco, co vám dá strašně moc. Nemůžu slovy ani vyjádřit, kolik jsem se toho pomocí zakoupených on-line materiálů naučila. A co vám tak můžu předávat dál, rozvíjet to. Nebojte se investovat peníze za e-book či kurz, protože vám to dá nesmírně hodně.

Čas

V dnešní uspěchané době čas není komoditou, kterou chce někdo zbytečně plácat. Není zadarmo a teď už jistě víte, že blog vyžaduje mnohem víc práce, než jenom napsání článku. Do rozvoje svého blogu musíte investovat čas. A musíte si uvědomit, že blogování je běh na dlouhou trať a může trvat, než se dostaví chtěné výsledky.

Pokud chcete vydělat, musíte být ochotní nejdřív investovat.

Chápu, že se na investice do blogu můžete dívat skrz prsty. Být z toho nervózní. Z dlouhodobého hlediska je to ale to nejlepší, co pro svůj blog a pro sebe můžete udělat. Nemusí to být tisíce korun, třeba propagovat se dá i za 10 korun denně a za deset dní utratíte stovku. Tolik zhruba stojí velký latté v Costa Café.

Upřímně věřím tomu, že když zainvestujete do některých zmíněných věcí, tak se vám to vrátí. Já osobně jsem nejvíc vděčná za všechny ty vzdělávací kurzy, do kterých jsem investovala. Ať už šlo o peníze nebo mojí e-mailovou adresu.

Co vy a investice? Plánujete nějak finančně zainvestovat do vašeho blogování? Napište mi do komentářů, co si o tom myslíte. Případně jaké investice jste už podnikli nebo plánujete, jsem zvědavá.

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *