Vyhledávání...
TOP
blogování

Jak napsat příspěvek na blog (a nepřijít o inspiraci)

4 Views

Tak tímhle se zabýváme asi všichni, jak napsat příspěvek na blog, který bude čtenáře bavit? Jak udržet jejich pozornost, jak je zaujmout. Stane se vám někdy, že se přistihnete nad prázdným dokumentem a nevíte, co vůbec napsat, jak začít? Mě se to dřív hodně stávalo a teď na mě lítají nápady ze všech stran. Kdyby jenom bylo víc času je všechny sepsat.

Každopádně vím, že psaní jako takové pro někoho může být oříšek. Konkrétně tedy i jak napsat příspěvek na blog. Zkusila jsem proto pro vás vytvořit obecný rámec, co by měl příspěvek obsahovat. Jak by měl vypadat. Protože někdy je prostě snažší mít šablonu, kterou můžeme následovat. Když budete mít k dispozici to JAK, pak věřím, že k vám nápady začnou chodit. Já svoje JAK objevila a teď mi v hlavě neustále běží nápady na články. Navíc! Jak udržet proud motivace, kdy nenastane situace, že nebudete mít o čem psát!

Vytvořte si nástěnku na titulky

Já osobně často na nápady na články přicházím jenom proto, že se mi v hlavě vyjeví nějaký titulek. Tedy nadpis článku. A ano, je to často v době, kdy se třeba ukládám ke spánku. Ha ha. A když si to zapamatuju do rána, tak si ten námět hned napíšu. Takže vám doporučuju vytvořit si nástěnku, notýsek, cokoliv, kam si můžete tyto nápady psát.

  • Titulek článku (ten se dá samozřejmě později změnit)
  • Co je předmětem článku (v tomto případě jde o to, že vám ukazuji jak psát článek)
  • Jaký problém článek vyřeší (v tomto případě může jít o to, jak se víc motivovat a předejít pisatelskému bloku)

Někdy, když máte čas, můžete si vypsat i pár vět nebo odstavců. A ty pak ve svém textovém editoru přeměnit v článek. Tahle metoda je důvod, proč mám články naplánovaná a (většinou) i napsané na celý měsíc dopředu. Proč nebojuji s tím, jak vlastně napsat příspěvek. Co napsat. V hlavě se nám často víří miliony nápadů, tak proč si je nezapsat, když k tomu bude příležitost? Uvidíte, jak najednou budete mít desítky nápadů na články.

Zkuste si představit jaké by to bylo, kdybyste měli náměty na články na měsíc dopředu. Žádný stres nad tím, co teď hned rychle napsat.

5 kroků k dokonalému příspěvku

Tak fajn, už máte svojí nástěnku a ta se vám hemží nápady na články. Teď je čas začít ty články psát. Jak je ale poskládat, aby byly pro čtenáře zajímavé? Aby měly všechno, co mají mít? Aby měly hodnotu? K tomu nám poslouží 5 kroků. Říkám jim 5 kroků k dokonalému příspěvku.

Jak napsat příspěvek
OTEVŘÍT PDF

1. Představení problému

Na úvod rozhodně chcete napsat, o čem ten článek bude. Jaký klíčový problém budete řešit? Jak jim chcete pomoct s vyřešením toho problému? Hned ze začátku musíte čtenářům ukázat a dát najevo, že váš článek vyřeší jejich konkrétní problém. Můžete přidat i nějaký vlastní příběh, který vám pomůže s představením problému a jeho řešení. U tohoto článku je to problém, jak napsat příspěvek a jak nikdy nepřijít o nápady na příspěvek. Chytré, že?

2. Proč je dané téma důležité

V této části chcete vysvětlit, co je na vašem nápadu unikátního. Co může váš pohled na věc nabídnout. Hlavně, co z toho budou mít čtenáři. Můžete přidat i co se stane, pokud čtenář změnu neudělá. U mě je unikátní to, že pokud budete aplikovat můj přístup, tak nikdy nepřijdete o nápady. Neustále budete mít o čem psát, navíc budete i vědět, jak psát. A když 5 kroků k dokonalému příspěvku neaplikujete do své blogerské rutiny, nebudou vaše příspěvky dokonalé. A dokonalým myslím, že neposlouží vašim čtenářům, takže k vám třeba čtenáři ani nebudou chodit!

3. Jak dosáhnout výsledků

Popište čtenářům, jak dosáhnou toho požadovaného výsledku. Můžete přidat nějakou grafiku, obrázky. Pokud děláte make-up, tak video tutoriál je na místě. Na příkladu tohoto článku je právě tato část tím, jak dosáhnete výsledku. Že si založíte nástěnku a budete dodržovat 5 kroků k dokonalému příspěvku.

4. Řešení v praxi

Chcete čtenářům ukázat, že váš přístup skutečně funguje. Na skutečných příkladech. Tak třeba já mám naplánované příspěvky na celý měsíc. Vy ale můžete přidat třeba nějaké podpůrné studie, třeba i rozhovor s někým, osobní příběh. Zkrátka něco, co vaše tvrzení a váš přístup potvrdí.

5. Výzva k akci, a co dál

Na (nejen) konci každého příspěvku je fajn čtenáře vyzvat k nějaké akci. Jako běžte, založte si nástěnku na nápady a stáhněte si mojí 5 kroků k dokonalému příspěvku šablonu a napište si články do zásoby. Taky mi nechte komentář pod článkem. Můžete ale taky přidat třeba odkazy na další články a zdroje (vaše i cizí).

Shrnutí a hlavní výhody

Pokud začnete ke každé části psát pár odstavců, přistihnete se, že to jde najednou snadno. A dokonce (to se mi stává často) vás při tom psaní napadnou další náměty na články. Ty si samozřejmě napište na svojí nástěnku. Pokud si ke každému bodu napíšete pár vět, pak máte rámec a můžete rovnou psát. Žádné výmluvy, že nevíte jak. Pomůže vám to víc se soustředit. Navíc, s tímto rámcem máte jasno, co z článku budou čtenáři mít. Jak jim článek pomůže a který jejich problém vyřeší.

Když máte hotovo, je fajn dát si chvíli pauzu a znovu článek přečíst. Můžete vychytat překlepy, možná zapsat nějaké nové myšlenky. Jaké výhody vám moje šablona přinese?

  • neustálé nápady na články
  • ušetřený čas
  • snadnější psaní článků
  • lepší obsah

Uvidíte, že se výrazně změní váš přístup. Namísto „co mám psát“ se zamyslíte nad tím, jak co nejlépe posloužit svým čtenářům.

Máte vy osobně nějaký postup, šablonu, jak psát články? Něco, co vám psaní usnadňuje, nebo jak přicházíte na své nápady? Dejte mi vědět do komentářů 🙂 plus taky co si myslíte o mé šabloně. Využijete jí? Inspirovala vás nějak?

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *