Vyhledávání...
TOP
blogování produktivita

Práce a blogování: jak na to, když je blog tvůj vedlejšák

59 Views

Tohle je jistě otázka, která netrápí jenom mě, ale i mnoho dalších. Jak zvládnout práci a blogování, když tvým hlavním příjmem není právě blog a blogování tě (zatím) neživí? Já to přiznám rovnou, mě blogování ještě neživí úplně. Chodím do zaměstnání, kde sedím 8 hodin denně za počítačem a to je můj tzv. HPP. Jak tedy dosáhnout toho, aby se práce a blogování dalo zvládnout současně? Je to náročnější, ale jde to!

Blog není jenom psaní článků

Mnoho lidí, neznalých tohoto oboru, se domnívá, že blog je jenom psaní článků a tím veškerá práce končí. Bum, napíšu článek a mám hotovo. Jenže to není jenom o tom. Zaprvé, pro začátečníky je dost komplikované vůbec s blogem začít. Například pro mě byl WordPress na začátku španělská vesnice, než jsem se v něm aspoň trošku začala orientovat. A pokud do toho ještě řešíš zaměstnání nebo i školu, nemůžeš se tomu věnovat tolik, kolik bys chtěla. Takže se tím ten proces prodlužuje.

Dnešní bloger musí zvládat hodně věcí a proniknout do několika oborů, aby jeho blog nějak vypadal a přilákal potenciální čtenáře. Jenom nastavení šablony zabere dny a hodiny. U psaní článků člověk tráví také mnoho času.

Samotné vymýšlení obsahu zabere nějaký čas. Zvlášť pokud například něco testuješ a trvá třeba měsíc, než seženeš relevantní výsledky, které jsou prezentovatelné na tvém blogu.

Napsat článek pak může nebo nemusí trvat dlouho, ale sladit ho, aby byl SEO optimalizovaný, to je pronikání do dalších vod. Ano, bloger je svým způsobem kombinace mnoha povolání. Je to spisovatel, korektor, fotograf, grafik, ajťák a další. Správa blogu by klidně vydala na těch 8 hodin denně. Jak to ale udělat, aniž bychom se vyčerpali ze dvou zaměstnání?

Práce a blogování – jak se nezbláznit

Jak by vypadalo ideální skloubení práce s blogováním, kdybych se řídila vlastními radami?

 • Jeden den v týdnu věnuj sestavení svého blogerského plánu na dalších sedm dní (ideálně třeba o víkendu na další týden).
  • Jaké články musíš napsat, jaké e-maily musíš vyřídit.
  • Které články k tomu chceš prozkoumat, co potřebuješ najít na Google.
  • Klidně si na to založ extra sešit, nebo to piš do diáře.
 • Připrav si příspěvky na sociální sítě, ať na blog nalákáš čtenáře.
  • Doporučuji poohlídnout se po nějaké aplikaci na plánování příspěvků. Na Instagram používám Tailwind a je to skutečný lifesaver.
  • Příspěvky si můžeš připravovat ve Wordu nebo v poznámkách, pak je jenom doplnit o odkaz na článek a publikovat třeba na Facebooku.
 • Připrav si fotky, které budeš chtít ke článkům použít a případně si vyhraď jeden den v týdnu, kdy je budeš fotit.
 • Nos si sebou notýsek, nebo si piš poznámky do mobilu. Námět tě může přistihnout třeba v MHD, nebo právě v té práci a pokud máš možnost, tak si piš, co tě napadne.

Bez plánování to nejde, člověk by se zbláznil. Nutné je ale také odpočívat a věnovat se i jiným aktivitám.

 • Vyhraď si dny v týdnu a konkrétní hodiny, kdy se budeš věnovat jenom blogu.
  • Například v pondělí si budeš chystat hodinu příspěvky na sociální sítě a hodinu hledat inspirativní články na internetu. Ve středu budeš hodinu fotit fotky, které se můžou hodit k článkům. Každý den můžeš půl hodiny psát. Napsané články budeš kontrolovat třeba v neděli ráno, stejně jako je optimalizovat pro SEO.
  • Nezkoušej ale všechno dělat v jednom dni. Zejména články si nech odležet. Když se k nim pak vrátíš, můžeš zjistit, že by se tam třeba ještě něco hodilo, nebo tam naopak je něco navíc.
 • Pokud si zvládneš všechno rozplánovat třeba do dvou dnů na tři hodiny (1,5 hodiny denně) máš pak celých pět dní volno od blogu. Případně se můžeš věnovat a vzdělávat v jiných nebo souvisejících věcech.
 • Jestli ti to charakter tvého denního zaměstnání dovoluje, piš si koncepty ve volných chvílích i tam. Nebo poznámky, krátké pasáže, náměty na články.

Práce a blogování tedy nemusí být žádná věda, i když je to rozhodně náročnější. Ale při poctivé dřině se jednou z blogování může stát naše práce a už nebudeme muset řešit to denní zaměstnání.

A shrnutí?

Hlavně se z toho nezbláznit. Jednou týdně si sednout a stanovit si plán na další týden. Pravidelně psát a dodržovat stanovené termíny. Rozvrhnout si to tak, aby to byla stále zábava, ke které se budeme rádi vracet. Blog by nám měl totiž především dávat, nikoliv brát.

STOJÍ ZA PŘEČTENÍ:
Jak předejít blogerskému vyhoření
Self-care rituál pro zaneprázdněné blogerky

Veronika Ježíková

»

4 COMMENTS

 • U Barči doma

  Moc ráda bych měla dny takto rozplánované jako ty. Ale asi mám moc nepředpovídatelný život na to, abych plán dodržovala. Používám poznámky v mobilu, kam si píšu všechno co mě napadne. A v diáři mám seznam toho, co bych chtěla a měla stihnout a když to v tom týdnu nestihnu, přesunu to na další 😀 žádný stres. A pak právě když mám od své práce den volna tak celý den prosedím u blogu a u upravování fotek. Tak na tom nejspíš něco bude.

  • Verča
   AUTHOR

   No ono asi nejde ani o to, jestli má někdo nebo nemá předvídatelný život. Protože nikdy není žádný den stejný, jako nějaký jiný 😉 já chci jenom říct, že je třeba stanovit si jistý systém, který nám pomůže být na blogu konzistentní a nepůjde o nárazovité blogování, které nemá moc smysl. Když si čtenáři třeba zvyknou, že v pondělí se můžou na blogu těšit na článek, tak si chci plán nastvit tak, abych každé pondělí měla připravený článek. Abych to netahala z paty násilím. Případně abych pak nezklouzla k tomu, že se na blog bude půl roku prášit 🙂

 • Míša

  Ahoj! Děkuji za tento příspěvek, našla jsem v něm nové zajímavé tipy, které zkusím zapojit do své blogovací praxe. Ačkoliv mám blog teprve pár měsíců, mám samozřejmě jinou práci a do toho ještě čas od času píšu na zakázku, takže toho mám opravdu hodně.
  Ještě bych ráda doplnila tip ode mě – velmi ráda využívám nástroj Trello pro organizaci úkolů, pro kalendář chystaných článků a nápady na další články, pro ukládání odkazů na zajímavé blogy a weby, které si musím „jednou přečíst“, a vlastně pro všechny možné Todo, které s blogem souvisí. Jinak Trello je super i na osobní využití, takže za mě doporučuju! 🙂
  Zdraví Míša z Itálie v Brně

  • Verča
   AUTHOR

   Trello taky používám 🙂 mám tam nástěnky na blog a nápady na články 🙂 Chystám o tom článek 🙂 Na někdy 😀 Zdravím!

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *