Vyhledávání...
TOP
osobní

Pomodoro metoda – jak prokrastinace ničí blogerský život

5 Views

Znáte ten pocit, kdy sedíte na gauči, v televizi máte puštěný váš oblíbený film a přemýšlíte, jestli si raději nerozbalit další tatranku, místo otevření laptopu a psaní? Protože přesně takhle vypadá moje aktuální prokrastinační chvilka. Když přemýšlím nad vším, co bych mohla jít dělat místo psaní. Přitom inspirace co psát ke mně chodí skoro pořád. Není ten film jenom další rozptýlení, když si tu během psaní spolu s hlavními hrdiny přeříkávám jejich pasáže?

Možná jste dneska čekali další článek z mé sbírky rad a tipů, jak na blogování. Ale jelikož se blíží svátky, rozhodla jsem se sem tam přispět víc osobním blogerským článkem. Prý to mají čtenáři rádi, sem tam trochu toho víc osobního. Takže dneska o mé prokrastinaci. Jo toto můžete brát jako mojí novou “Já a můj blogerský život” rubriku. Kdo ví, možná se stane oblíbenou!

Zbiják prokrastinace

Ok, všichni asi víme, co je to prokrastinace. Pokud někdo neví, zkusím vám jí popsat vlastními slovy. Představte si, že máte úkol, nějaký plán, chcete něco dělat. V mém případě je to psaní, plánování a zveřejňování článků. Je to něco, co chci dělat, protože mě to baví, ale zároveň jsem v jakési fázi rozptýlení. Hledám rozptýlení od té činnosti, kterou jsem si stanovila, že bych měla dělat. Takže místo psaní, přípravy a vyhledávání, dělám všechny možné jiné věci.

Například jsem zvládla shlédnout všech pět sérií Jane the Virgin, hraju nové Simíky, uklízím. Úklid je mimochodem moje oblíbená prokrastinační činnost. Zkrátka a dobře, prokrastinace je dělání a vyhledávání jiných činností, místo těch, které bychom měli dělat. A vidíte, že můžeme prokrastinovat i od příjemných činností. V mém případě blogování. Samozřejmě se dá moc krásně prokrastinovat i nad nepříjemnými věcmi. Jako psaním seminárek, učením se, uklízením, děláním důležitých rozhodnutí a podobně. 

Pomodoro metoda – jak na ní

Nikdy předtím jsem pořádně nepřemýšlela nad tím, jak se tohoto zlozvyku zbavit. Až teď, když jsem si sedla k počítači a začala psát tenhle článek. Nedávno jsem totiž na internetu zahlédla radu. Prostě se sebrat a stanovit si pevný rozvrh psaní. A prostě psát. Ať je to, co je to.

Celkem se mi líbí Pomodoro metoda. Tahle technika byla vymyšlena na základě kuchyňské minutky. Jistě to znáte. Nastavíte si na časovači minuty a pak vám minutka zazvoní a voilá, vajíčka jsou uvařená! No a tahle technika je podobná. Nastavíte si 25 minut a v těch se věnujete čistě a jenom své práci. Pokud vás napadne nějaká myšlenka, zapíšete si jí a pak se hned vrátíte k původnímu. Jakmile vám zazvoní těch 25 minut, udělejte si na papír nějakou značku. Když máte míň jak 4 značky, můžete si dát krátkou pauzu (3-5 minut) a pak zase pokračovat v 25ti minutách práce. Jakmile dosáhnete 4 značek, můžete si dát delší pauzu. Třeba 15 až 30 minut. Každých 25 minut je jeden pomodoro cyklus.

Prý se pak člověk cítí lépe, když vidí ty zvládnuté značky. A čtyři pomodora jsou jeden celý cyklus. Cílem je naučit se soustředit čistě jenom na svůj úkol. Proto žádné rušení během 25 minut. A to je v podstatě shrnutí z toho, co jsem se o tom dočetla na wikipedii.

A proč o tom teda píšu? Protože je to něco, co bych chtěla zkusit ve svém psaní. Často mívám problémy s tím, že kloužu k prokrastinaci a potřebuju si stanovit nějakou zaběhnutou rutinu, která mi pomůže. A mimochodem, tento článek nepíšu s časovačem nastaveným na 25 minut, ale slibuju, že ten další budu. A budu vás o tom dál informovat.

Lepší menší cíle a postupně

Myslím, že je fajn začít se stanovením menších cílů a míň praktik a technik najednou. Takže taková pomodoro metoda je pro mě osobně odrazový můstek. Stanovení si vlastního cyklu, vlastního flow, jak bych řekla po anglicky. Kdybych si toho stanovila víc najednou a pak mi to nevyšlo, byla bych akorát naštvaná, že jsem se na to vykašlala. Takhle mám prozatím stanovený jeden cíl – aspoň jedno pomodoro denně. Jasně, vím, že celý cyklus jsou 4 pomodora, ale víte jak. Malé krůčky. Může to být malý krok pro lidstvo, ale velký pro člověka (mě).

To jsem já a prokrastinace a metoda, kterou chci začít používat. Co vy? Máte taky tenhle zlozvyk? Unikáte často k jiným aktivitám než těm, které máte na pořadu dne? A vůbec, líbí se vám tahle osobnější rubrika? Dejte mi vědět do komentářů, budu ráda za každý názor. Případně můžete klidně napsat, o čem chcete v této rubrice “Já a blogování” číst příště.

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *