Blog

Přechod ze SimpleShop na Fapi

Od roku 2021 jsem se rozhodla přejít ze SimpleShop na Fapi. Pojďte si přečíst o tom, co mě k tomu vedlo, jaké to bylo a jestli a jak jsem spokojená s novým systémem prodeje. Prakticky celý rok 2020 jsem pro prodej svých digitálních produktů a služeb využívala systém SimpleShop. Vybrala jsem si ho proto, že se pyšní titulem jednoduchý prodejní formulář, dá se na něm začít zdarma a všechny co jsem v té době znala, tak na něm byli. Takže jsem šla s davem a SimpleShop si taky registrovala. Na začátku roku jsem vůbec neuvažovala o tom, že bych kdy přešla ze SimpleShop na Fapi. Protože jsem za Fapi viděla systém, který je drahý a má ho každý účastník podnikání z pláže. Potřebovala jsem začít na něčem zdarma.

Můj rok se SimpleShop(em)

Během toho roku jsem se se SimpleShop(em) pěkně sžila. Frčelo nám to bez nějakých větších zádrhelů. Všechno se dalo krásně propojit na e-mailing, na bankovnictví, na platební bránu. Dokonce jsem mohla mít i opakované platby, což se mi hodilo pro můj klub. Zkrátka a dobře jsem byla spokojená. Líbilo se mi, že pokud jsem nevydělala, tak jsem neplatila za provoz a pokud jo, tak maximální částka bylo 1.850 korun za měsíc. Což se mi zdálo fér, v tu dobu. Dokud jsem neobjevila to, že existuje levnější Fapi.

Do té doby jsem ale se SimpleShopem neměla sebemenší problém. Co se funkčnosti a práce v něm týče. Jenže jsem si ke konci roku, když jsem pracovala na své účetní evidenci, začala víc všímat nákladů, které mám se svým podnikáním spojené. V tu chvíli jsem začala uvažovat, že bych přešla ze SimpleShop na Fapi. Jenomže… Jenomže jsem se toho samozřejmě děsila a oddalovala to, co to šlo.

Jak na přechod ze SimpleShop na Fapi?

Prvně pro mě bylo důležitý si uvědomit, že SimpleShopu platím zbytečně moc, než bych platila u Fapi. Spočítala jsem si, kolik mám zhruba objednávek měsíčně (u Fapi se tarif platí podle počtu objednávek). A překvapením jsem zamrkala když jsem si uvědomila, že bych mohla měsíčně ušetřit 1.000 korun, kdybych byla u Fapi. Protože bych se vešla do jejich tarifu komfort, který je pro 100 objednávek měsíčně. Rozumějte, za rok 2020 jsem jich měla dohromady 387. Což děleno 12 dá rozhodně méně, než 100 měsíčně. Takže jo, mohla bych krásně ušetřit.

A co víc, i kdybych šla u Fapi do jejich největšího tarifu – premium, který umožňuje až 300 objednávek, tak bych i tak platila méně, než u SimpleShopu. A jo, stovka sem, stovka tam, proč platit zbytečně víc, než musím, že? Takže jsem si řekla, že od roku 2021 migruju.

Chvíli jsem fungovala mezi dvěma systémy a bylo to pro mě dost stresující. Požádala jsem si o pomoc s nastavením Fapi, abych tam mohla přesunout všechny své produkty a začít co nejdřív prodávat přes tento systém. Takže jsem byla jednou nohou vzadu a druhou vepředu.

Prvně jsem potřebovala zjistit, protože jsem už měla jasno, že nebudu používat starou doménu, jestli můžu mít obchod na nové. Sice to nesouvisí s přechodem mezi prodejními systémy, ale seběhlo se mi to do tohoto času. Naštěstí mi u Comgate vyhověli bez zdržování a já tak mohla platební bránu odpojit ze SimpleShop a připojit jí k Fapi. Rovnou jsem jí i otestovala a otřela si slzu nervózního potu z čela. Pak jsem potřebovala přepojit bankovní účet, abych mohla párovat platby s Fapi.

Zvykání si na nové systémy

Nejvíc jsem se bála toho, že si nebudu ve Fapi umět nastavit věci a že to pro mě bude až příliš komplikované. Přeci jenom, SimpleShop jsem už uměla dost dobře ovládat a věděla jsem, kde tam co najdu.

Musím se přiznat, že mi Fapi ze začátku přišlo šíleně komplikovaný, oproti SimpleShopu. Je tam spoustu věcí, které jsem dřív nepoužívala. Které jsem se musela naučit ovládat. A už jsem i několikrát využila jejich podporu, abych vůbec něco zvládla. Což teď asi zní dost strašidelně, ale chcete to prostě jenom pochopit ten princip a pak už v pohodě nastavujete prodejní formuláře a to všechno k tomu.

Co mi vadí je, že je tam na můj vkus moc komplikované nastavování e-mailových upomínek a jiných rozesílaných e-mailů. Je tam moc mezikroků a když na nějaký zapomenete, neběží to, což je na pendrek.

Nicméně teď vím, že bych se na SimpleShop zpátky nevracela. A nejenom kvůli o dost vyšším poplatkům. Vypadá to mnohem líp, je to takové víc “moderní”. Funguje to s více platebními bránami, lze tam nastavit různé doprovodné prodeje – upselly. Přehledy jsou mnohem hezčí. A určitě to obsahuje víc věcí, než které jsem stihla objevit.

Pokud se rozhodnete přejít

  • Oslovte někoho, kdo vám to tam od začátku nastaví, mně to taky nastavoval člověk, který se v tomto systému vyzná.
  • Sepište si to-do, co potřebujete udělat – přepojit bankovnictví, platební brány, vytvořit produkty, prodejní formuláře, šablony e-mailů, napojit e-mailing.
  • Nebojte se oslovit podporu, pokud vám něco nepůjde.
  • Připravte lidi na to, že přecházíte na nový systém a že se (bohužel) může stát, že třeba něco nebude hned fungovat a že pracujete na vychytání chyb a much.
  • Přechod ze SimpleShop na Fapi nemusí být složitý, ale určitě se na něj připravte (případně připravte někoho, kdo vám bude k ruce).

STOJÍ ZA PŘEČTENÍ:
K čemu je blog? Několik důvod, proč začít blogovat
Mít blog či nemít – reakce online podnikatelek
5 tipů, jak propagovat produkt

Připni si mě na Pinterest 📌:

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..