Vyhledávání...
TOP
blogování

Pro koho psát blog – kdo je mé cílové publikum

4 Views

Napadla vás otázka, kdo jsou vlastně čtenáři vašeho blogu? Kdo chodí na váš blog číst vaše články a příspěvky? Případně pokud teprve nad blogem rozmýšlíte, uvažujete nad tím, pro koho vlastně budete ten blog psát? Pro koho psát blog? To je otázka, kterou si musíte umět zodpovědět ještě předtím, než ten blog začnete psát. Protože když neznáte svoje publikum, jak vlastně budete vědět, pro koho máte psát? Možná mi odpovíte, že chcete přeci psát pro všechny, no ne? To je jasný jak facka. Co kdybych vám ale řekla, že pokud chcete psát pro všechny, budete nakonec psát pro nikoho. Musíte si uvědomit, že prostě nikdy nebudete schopni psát pro všechny, to je prostě nemožné. Protože každý má jiné zájmy, každý na internetu hledá něco jiného. Musíme proto umět porozumět tomu, čí pozornost naším blogem vlastně chceme přitáhnout. Pro koho chceme naše články psát. Kdo je naše cílové publikum.

Když totiž přijdete na to, jaké je to vaše cílové publikum, budete vědět, co máte psát. Co máte tvořit. Každý váš čtenář si bude připadat, jako když promlouváte speciálně k němu. Svým obsahem budete přitahovat ty správné lidi. Vytvoříte si cílené publikum, svojí vlastní komunitu kolem vašeho blogu. Netřeba asi říkat, že když poznáte své publikum, bude pro vás v budoucnosti o poznání jednodušší začít nabízet své palcené produkty a zpeněžit vaše blogerské úsilí.

Avatar ideálního klienta

Abychom mohli zjistit, kdo je naše cílové publikum, musíme si vytvořit něco jako avatar ideálního čtenáře, něco jako jeho profil. Ten avatar si představte jako prostě normálního člověka, někoho, kdo jde na váš blog a bude ho číst. A bude ho to, co nabízíte, také zajímat. Protože je to prostě a jednoduše ten ideální čtenář. Proto při popisu a tvorbě toho avataru je třeba postupovat tak, jako byste popisovali skutečného, reálného člověka. On koneckonců ten čtenář je skutečně reálnou osobou, že?

Vyplňte níže přiložený profil vašeho ideálního čtenáře. Pokud vás napadnou další podrobnosti o vašem čtenáři, připište si je. Profil si můžete ve formátu PDF otevřít a uložit zde. Šablonu můžete použít i v případě, pokud hledáte svého ideálního klienta, fanouška na Instagramu, odběratele, posluchače podcastu, zákazníka, atd. A to samozřejmě jak v rodě ženském, tak mužském :).

Avatar ideálního čtenáře - cílové publikum

Následně si projděte všechno, co jste vypsali a sepište si to dohromady. Jak vypadá profil vašeho ideálního čtenáře. Jaké je to vaše cílové publikum. Čtenáře si zkuste představit i jako reálnou osobu, možná že mu budete i chtít dát jméno. A vůbec se nelekejte, pokud zjistíte, že je vám ten profil podobný. Přeci jenom toužíte přitahovat lidi, kteří mají stejné zájmy, jako vy. Kteří mají podobné příběhy, mají rádi stejné či podobné věci. No a jakmile profil máte, stačí začít tvořit a psát tak, aby se to vašemu čtenáři líbilo. Postupem času zjistíte, že přitahujete ty správné lidi a tvoříte si to pravé publikum.

Takové publikum bude postupem času snadnější přilákat k vašemu e-mail listu nebo jim prodat nějaký váš produkt.

Díky, že jste se mnou.

Veronika Ježíková

«

»

2 COMMENTS

 • Raja Luthriela

  Já především chci poodhalit ostatním lidem svůj niterní svět a zároveň je něčím obohatit. Svým způsobem trochu temný svět plný fantazie. A jak prožívám zdánlivě obyčejné věci, které se mi dějí. Tu a tam vypustím nějaké filosofické či duchovní moudro. Tu a tam napíšu nějakou báseň, či povídku. Tu a tam nějaký svůj obrázek. Někdy zveřejňuji i své oblíbené písně. Také ukazuji fotky ze svých procházek, protože i ty jsou součástí mého světa. Můj ideální čtenář musí být snílek, milovník přírody a milovník metalové, folkové a etnické hudby. Musí se zajímat o psychologii, filosofii, duchovní růst a umění. Zároveň by měl mít i smysl pro humor. Můj ideální čtenář musí mít rád například i slovanské jazyky. A vůbec by se měl zajímat o slovanství. A také o pohanství a mytologii. Jo, uvědomuji si, že takový člověk ani neexistuje. Taková jsem jenom já. A také jsem si všimla, že řadu těch věcí, co jsem tu vyjmenovala, já na svém blogu ani nemám… Děkuji tedy za inspiraci.

  • Veronika
   AUTHOR

   Možná tě zklamu, ale rozhodně nejsi jediná, která se zajímá o ty věci, které píšeš 🙂 Myslet si to by bylo hodně povrchní. Přeci jenom na světě jsou miliardy lidí, takže rozhodně někoho na světě zajímá to, co tebe 😛 Možná to zní drsně, ale nikdo nejsme originál a na světě asi neexistuje takový člověk, který by měl jenom jako jediný nějaký zájem, který nikdo jiný nemá 🙂 A jsem ráda, že jsem tě mohla inspirovat, najít své publikum je důležité, pak víme, pro koho a jak tvořit 🙂

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *