Vyhledávání...
TOP
sociální sítě

Proč si vytvořit vlastní rozcestník linků na Instagram

104 Views

Možná si říkáš, páni, proč budu potřebovat vlastní rozcestník linků na Instagram? Řeknu to takhle, pokud jsi blogerka a chceš sdílet odkazy na tvé produkty/články/cokoliv, tak by ses měla zamyslet nad tím, jakým způsobem chceš tvé linky na sociálních sítích sdílet. Pokud chceš sdílet linky na jakékoliv sociální síti, je to snadné. Když tedy mluvíme o Facebooku, Pinterestu, Twitteru. Instagram je ale záludná věcička. Dovoluje pouze jeden link ve tvém bio. Pokud ovšem nemáš 10 tisíc followerů a máš možnost dát si link do tvých stories.

Jenže stories také nejsou úplně ideálním řešením, vydrží 24 hodin a pak jsou pryč. Navíc do stories každý nekouká. Je větší pravděpodobnost, že někdo okoukne tvé bio, kde je možnost vložit přímo viditelný odkaz. Někdy ale chceme sdílet víc linků, než jenom jeden a proto mnoho lidí využívá možnosti třetích stran. Velmi populární je Linktree. Ten umožňuje zobrazení více linků.

Existuje ale hned několik důvodů, proč nevyužívat možnosti třetích stran, jako je Linktree, a přesunout si rozcestník linků na Instagram na tvé vlastní stránky. Pokud tě to zajímá, čti dál, dovíš se pár důvodů, proč si vytvořit vlastní rozcestník a také, jak jsem si vytvořila svůj vlastní.

Důvod č. 1: Je to zdarma

Na peníze většinou slyší každý a i když je Linktree v základní verzi zdarma, tak je značně omezený a vzhled pak úplně nemusí sedět s tvým blogem. A proč platit vlastní koruny nějaké třetí službě, když už máš vlastní prostor, kde si rozcestníků linků na Instagram můžeš vytvořit? Jasně, měsíční poplatek tě asi nebude stát osobní bankrot, ale i tak.

Důvod č. 2: Tvá doména

Využitím třetí strany získáš adresu ve stylu www.jmenotretistrany.cz/tvéjmeno. Což asi úplně není ta reklama, kterou si pro tvojí značku a blog přeješ. Není mnohem lepší, když na tvém Instagramu lidé uvidí spíš www.vasedomena.cz/insta? Nevypadá to lépe? Dáváš tak návštěvníkům další možnost, jak si tvé stránky zapamatovat.

Důvod č. 3: Kompletní kontrola

Dalším důvodem, proč si vytvořit vlastní rozcestník je ten, že používáním služeb třetích stran ty rozcestníky nevlastníš. Ale když použiješ vlastní blog, je to tvé. Máš kompletní kontrolu nad tím, jak rozcestník vypadá, kdy ho zveřejníš, kdy ho stáhneš, kdy ho předěláš, kdy ho upravíš. A hlavně jak. Takže žádné nečekané výpadky služeb, náhlé zrušení a podobně. A není tajemstvím, že v červnu 2018 byla služba Linktree na Instagramu blokována, takže hodně lidí nemohlo používat své linktree profily. Další super důvod, proč si udělat vlastní rozcestník.

Důvod č. 4: Návštěvnost blogu

Mít na blogu návštěvníky je pro nás blogery nejdůležitější. Proč jinak bychom blog psali, že? Chceš, aby se z tvých návštěvníků stali tvoji followeři, čtenáři, odběratelé novinek a potenciální zákazníci. Používáním služeb třetí strany od sebe vlastně návštěvníky odvádíš, než přivádíš. Důvod je prostý.

Pokud používáš třeba Linktree, návštěvník Instagramu musí kliknout nejprve na odkaz Linktree, kde jsou všechny tvé vybrané odkazy. A až pak se rozhoduje, jestli a na jaký článek k tobě přijde. To první kliknutí vede návštěvníka k nějaké třetí straně, místo na tvou stránku. Už vidíš, to co já? V čem je ten problém?

Tvým cílem jako blogerky je přivádět návštěvníky na tvé stránky, takže využívání třetích stran pak postrádá smysl. A čím víc úsilí musí lidi vyložit, aby se k tobě dostali, tím spíš se tam nedostanou. Tak proč je rovnou nenavést přímo?

Důvod č. 5: Vlastní design

Poskytovatelé většinou své služby mají zdarma v určitém omezeném rozsahu. Například máš předvolených pět vzhledových šablon, které můžeš používat a vybrat si z deseti sad barev. A to je všechno. A upřímně řeknu, že když kliknu u někoho na Instagramu na jeho Linktree rozcestník, hned to vypínám, protože se mi ten design nelíbí. A když už teda kliknu na nějaký článek, tak ten vzhled rozcestníku vůbec nesedí se vzhledem blogu. Působí to rušivě a nehraje mi to jako celek. Vlastním rozcestíkem na svém blogu si ho můžeš sladit, aby seděl s tvou značkou. Dávej hlavně pozor, ať je to vzhledově sladěné pro mobilní telefony, jelikož na nich projíždíme všechny ty Instagramy.

Jak vytvořit vlastní rozcestník

Vytvořit si vlastní rozcestník linků na Instagram není nijak těžké, vlastně to může být až primitivně jednoduché. Pokud používáš WordPress.org (aka vlastní hosting, kde máš nainstalovaný WordPress), stačí si stáhnout nějaký site builder plugin, jako je Elementor, který používám já.

Vytvoř novou stránku a zvol možnost Upravit s Elementorem

Stránku si nadesignuj podle vlastních preferencí. Pokud možno tak, aby to pro návštěvníky ale nebylo moc zmatečné. Při úpravě v Elementoru DOPORUČUJI zapnout si možnost zobrazit jako na telefonu. Ať přesně vidíš, co uvidí návštěvníci.

Dej stránce nějaký krátký, výstižný název

A tím myslím link. To za www.tvádoména.cz/tadyhle. Takže můžeš jít s něčím jednoduchým jako www.tvádoména.cz/insta. Pokud rozdáváš nějaké freebie a super věci pro návštěvníky, tak je celkem pěkné třeba www.tvádoména.cz/goodies.

Hoď tvůj super link na Instagram

A máš hotovo!

Můj rozcestník si můžeš prohlédnout zde. PS: rozcestník nejlépe funguje při zobrazení na mobilu.

Co když nemám Elementor/wordpress a jsem třeba na bloggeru?

Pokud vím, stránky jako takové se dají vytvářet i na bloggeru, i když tam asi nebudeš mít tolik možností, jako při použití web builderu, jako je Elementor. Každopádně to není nemožné a jde to. Jenom dávej pozor, aby to vždy bylo uživatelsky příjemné na pohled, když se na stránku podíváš v mobilu. Protože odtud lidé z Instagramu chodí.

Tak co, vytvoříš si vlastní rozcestník, který lidi přivede rovnou k tobě, místo využívání třetích stran?

STOJÍ ZA PŘEČTENÍ:
Responzivní design blogu – co to je a proč ho mít
Jak používat hashtagy na Instagramu
Jak na Instagram – tipy a triky
Co je WordPress.org

Veronika Ježíková

«

»

2 COMMENTS

 • Jana

  Super nápad 😊 určitě zkusím 👍

  • Verča
   AUTHOR

   Ahoj, díky! Jsem ráda, že se ti líbí. Dej mi pak vědět odkaz, ať se můžu kouknout 🙂 🙂

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *