Vyhledávání...
0
TOP
blogování

Responzivní design blogu – co to je a proč to mít

2 Views

Věděli jste, že přes polovinu vašich návštěvníků na blogu využívá k brouzdání na internetu mobilní zařízení? Tedy mobilní telefon? Žijeme v době chytrých telefonů, tak se není čemu divit. Já sama čtu články raději na mobilu, než na počítači. Aby bylo takové čtení napříč zařízeními pohodlné, musíme se pobavit o něčem, čemu se říká responzivní design. Možná toto spojení slyšíte poprvé, možná už kolem vás proběhlo. Co je to responzivní design? Odpověď je jednoduchá. Nejdřív ale trochu statistiky. Pak vám vysvětlím, co to je responzivní design a pochopíte také, proč ho potřebujete nutně mít.

Více než polovina vašich návštěvníků čte váš blog z mobilu

Je to tak. A už jsem to zmiňovala hned v první větě. Pokud mi nevěříte, zkuste zabruslit do svých statistiky. Já používám Google Analytics a tam to vidím černé na bílém. Za posledních 30 dní se na můj blog z mobilu podívalo více než 50 % návštěvníků. Zhruba 48 % návštěvníků si blog prohlíželo z počítače a zbylá dvě procenta využila tablet. Pokud bych se do statistik podívala dál, tak v měsíci září se z mobilu na můj blog koukalo šílených 72 %!

Důkaz místo slibů. Na obrázků nahoře vidíte procenta návštěvnosti za měsíc září podle použitých zařízení. Čísla mluví jasně. Takže se konečně můžeme kouknout na to, co je to ten responzivní design.

Co je responzivní design

Kdybych to měla vysvětlit použitím vlastních slov, řekla bych toto: responzivní design umožňuje, aby byl náš web či blog čitelný napříč všemi zařízeními, která používáme. Že se takový design přizpůsobuje právě tomu zařízení, na kterém brouzdáte internetem.

Jedná se o způsob stylování HTML dokumentu, které zaručí, že zobrazení stránky bude optimalizováno pro všechny druhy nejrůznějších zařízení (mobily, notebooky, netbooky, tablety atd.)

teta wikipedie

A ano, v podstatě to vidím stejně, jako teta wikipedie. Zkrátka a dobře, pokud máte na svém blogu responzivní design, tak váš blog vypadá dobře nehledě na to, na kterém zařízení se zobrazuje.

Proč mít responzivní design

Možná už chápete, že takto optimalizovaný design poskytuje čtenářům příjemný zážitek z prohlížení vašeho blogu. Je lépe čitelný, přizpůsobený různým zařízením. Navíc jsou takové designy kladně hodnoceny co se SEO týče. Google dokonce při vyhledávání označí, jestli je daný příspěvek mobile friendly. Tzn. jestli se dá pohodlně prohlížet i na mobilu.

Sám Google v roce 2015 oznámil, že se stránky budou hodnotit podle toho, jestli jsou responzivní. Což ovlivní to, kde a jak se váš blog objeví ve vyhledávání na Google. Takže pokud si SEO hlídáte, je třeba si i ohlídat, jestli je váš blog responzivní, mobile friendly. Google dokonce vymyslel nástroj, který vám zjistí, zda je vaše stránka mobile friendly. Otestovat si své stránky můžete na tomto odkaze. A jak můžete vidět, můj blog je mobile friendly 🙂 .

responzivní design

Jak si zajistit, že je váš blog optimalizován pro mobily?

Já osobně doporučuji pořídit si takovou šablonu, která je responzivní už v základu. Ať už si jí kupujete nebo zdarma stahujete, ujistěte se, že je někde napsáno, že je responzivní. A to ať už používáte blogger nebo wordpress. Šablona, kterou používám já, je ze stránek 17th Avenue a tam jsou všechny šablony vytvářeny jako responzivní.

Jak vaše šablona vypadá z mobilu či tabletu můžete u WordPress také zjistit v nabídce Vzhled – Přizpůsobit. Tam v dolní části levého menu můžete přepínat mezi možnostmi zobrazení. A uvidíte tak, jak váš blog vypadá na jednotlivých zařízeních (mobil, tablet, počítač).

Jak postupovat?

Jděte na zmíněnou stránku od Google a zjistěte, jestli je váš blog responzivní, optimalizovaný pro použití na různých zařízeních. Pokud je, tak už nic dělat nemusíte, maximálně tak jásat. Jestli ale vaše stránky optimalizovány nejsou, je třeba zapřemýšlet do pořízení nové šablony, která bude už sama o sobě responzivní.

Chcete začít psát e-booky ale nevíte, jak na to? Možná pomůže můj návod v kostce 🙂

Takže co, máte optimalizovaný blog pro čtení na různých zařízeních? Dejte mi vědět. do komentářů.

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *