Vyhledávání...
TOP
produktivita

Určování priorit – nemám čas vs. není mou prioritou

3 Views

Když jsem v roce 2019 podstoupila školení na time management, došlo i na téma určování priorit. Celé školení bylo skvělé a naučila jsem se spoustu nového, co se mě ale dotklo u srdce a zůstalo tam a převýšilo ostatní, bylo určování priorit. Šlo o cvičení, které vám popíšu níže a slibuji vám, že vás taky chytne u srdce. Takže když vydržíte u článku dovíte se, jaký je rozdíl mezi nemám čas a není to má priorita. A zjistíte, že možná něco není úplně v pořádku s tím, jak se svým časem vlastně nakládáte. Nic však není ztraceno, pokud si to uvědomíte a začnete s tím něco dělat. Ukážu vám jednoduché cvičení, které vás možná překvapí, ale pomůže vám v určování priorit.

Dneska nemá nikdo čas

Pokud dojde na určování priorit, tak se všichni velmi často a rádi uchylujeme ke slovům “nemám čas”. Možná si to ani pořádně neuvědomujeme a tato slova říkáme častěji, než je nuté či než je pravda. K uvědomění si, že nemáme čas prakticky na nic mám pak poslouží buď nějaká zpětná vazba od našich blízkých či vlastní uvědomění. A právě to vlastní uvědomění se vás dnes pokusím naučit. Možná bude potřeba, abyste se chopili tužky a papíru. Ne vážně. Běžte si vzít papír a tužku, ať si můžete psát. Já klidně počkám, fakt. Protože tohle je důležitý. Čas nám totiž doslova proplouvá mezi prsty a často lamentujeme nad tím, že “nemáme čas” na to, co je pro nás důležité. Proto chci, abyste si vzali papír a tužku a skutečně se do toho cvičení pustili.

Čtení či poslouchání je totiž jenom pasivní přijímání informací a samo o sobě nic nezmění. Kdežto psaním podnikáme nějaké kroky k tomu, abychom se sami zlepšili. Psaní je vyvíjení aktivity, která má mnohem větší význam, než čtení či poslouchání. Proto je důležité, abyste si toho psali co nejvíc. Ať už jde o kurzy, plánování, stanovování cílů, cvičení, cokoliv.

Určování priorit – nemám čas vs. to není má priorita

Máte tužku a papír? Fajn, to jsem ráda. Teď se zkuste zamyslet nad situacemi, při kterých nejčastěji říkáte, že nemáte čas. Ať už to říkáte sobě, rodině, okolí, v práci. Prostě ty situace, kdy nemáte čas.

 1. Vypište si na papír konkrétní příklady ve větě: Nemám čas na…
 2. Slova „Nemám čas“ vyměňte slovy: Není to má priorita/není mou prioritou.
 3. Přečtěte si nově vzniklý seznam a zapište si, jaké máte pocity z každého bodu na novém seznamu.

Vím, že to je asi trošku zvláštní, ale jde o to zjistit, co je skutečně vaší prioritou, na čem vám skutečně záleží. To zjistíte tak, pokud po přečtení položek z nového seznamu máte u něčeho špatný pocit. Tím zjistíte, že vám na něčem třeba záleží víc, než na něčem jiném. Takto si můžete určit své priority. A jestli na svém seznamu máte položky, při kterých vám není úplně dobře, zamyslete se nad kroky, které můžou vést ke zlepšení situace.

Potenciální seznam

Ve výsledku může váš seznam vypadat nějak takhle:

 • nemám čas na úklid
 • nemám čas si číst
 • nemám čas vařit
 • nemám čas navštěvovat rodiče
 • nemám čas s tebou řešit problémy
 • nemám na tebe čas
 • nemám čas se učit
 • a tak dále

A váš nový seznam bude tedy vypadat nějak takhle:

 • úklid není moje priorita
 • čtení není moje priorita
 • vaření není moje priorita
 • návštěva rodičů není moje priorita
 • řešit s tebou problémy není moje priorita
 • ty nejsi mojí prioritou
 • učení není moje priorita
 • atd.

Každý bude svůj seznam mít jiný a také se každý bude cítit jinak, pokud ho přetransformuje do “není moje priorita” stylu. Obecně vám ale u nějakých věcí bude fuk, že nejsou vaší prioritou. V tom našem ukázkovém seznamu to třeba může být uklízení, prostě pro vás nemusí být na prvním místě. Tak nemáte blbý pocit z toho, že uklízení není vaše priorita. Můžete ale mít špatný pocit z toho, že návštěva rodičů není vaše priorita. A u každé takové položky, kde budete mít blbý pocit, si stanovte kroky, jak to můžete zlepšit. Třeba zavoláte rodičům a naplánujete si návštěvu.

Pomocí tohoto cvičení zjistíte, na kterých věcech vám skutečně v životě záleží a kterým se chcete věnovat. Udělejte si laskavost a fakt se jim věnujte. Vím, že někdy je to těžké, třeba kvůli práci, ale zkuste si naplánovat čas, kdy se budete věnovat svým prioritám. Pokud si takový čas dáte třeba do diáře, je větší šance, že si ten čas na své priority fakt uděláte. Co je v diáři, to se totiž počítá!

A možná vaší prioritou pro letošní rok bylo založit si blog, ale stále to nějak odkládáte, nebo nevíte, jak na to. I pro takové dušičky jsem tady něco nachystala. V mém e-booku 168h lifestyle blog vám ukážu, jak za jeden týden můžete nastartovat blog, který má potenciál vyčnívat nad ostatní. Ale teď fakt běžte a zkuste si to cvičení, které jsem popisovala nahoře. Budu také ráda, pokud mi na téma určování priorit napíšete komentář s vaší vlastní zkušeností. Co třeba vám pomáhá? Ostatní to jistě ocení.

Díky, že jste se mnou.

Veronika Ježíková

«

»

2 COMMENTS

 • Mariana ARI Drobná

  Super článek! Konečně něco, co se člověku vážně zakousne do mysli a mohlo by to fungovat. 🙂

  • Veronika
   AUTHOR

   Díky! Jsem ráda, když můžu předávat dál, snad ti postup pomůže 🙂

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *