Vyhledávání...
TOP
blogování produktivita

Vánoční úklid blogu – jak se nachystat na svátky

3 Views

Možná si právě říkáte, wow, proč bych zrovna teď, v listopadu, měla myslet na vánoční úklid? A navíc ještě úklid blogu? Já vám to řeknu asi takhle, kdo je připraven, není překvapen. Vánoční období má být čas, kdy jsme s rodinou, trávíme spolu hezké chvilky, pečeme cukroví, vybíráme stromeček a zdobíme okna světýlkama. Nikdo nemá moc náladu a chuť trávit svátky online chystáním blogu. Proto už teď, s takovým předstihem přináším článek s několika tipy, jak si připravit blog na svátky a novou sezónu roku 2020. Je totiž lepší se připravit už teď, než to pak pracně dohánět v novém roce, kdy po všem tom snědeném salátu a chlebíčkách budeme mít akorát plná břicha.

Vánoční úklid blogu

Pojďme se nejdřív podívat na to, co můžete na svém blogu všechno uklidit, abyste do svátečního období a nového roku mohli vstoupit s čistým štítem a spokojeným svědomím. Vánoční úklid totiž není jenom ometání prachu a mytí oken. Dneska, když se jenom na chvíli ztratíte z blogerské scény, nebudete vidět, lidi přejdou jinam, protože tam najdou to, co hledali u vás. Říkám to furt, starejme se o své čtenáře, ať je na nás spolehnutí. Navíc zjistíte, že při takovém úklidu blogu najdete mnoho inspirace na budoucí obsah. Takže co všechno můžeme jít a uklidit na svých blozích?

1. Články

Úklid článků je asi to první, co mě napadne. Víte, že na blogu máte obsah, který potřebuje oprášit? Zaktualizovat? Nebo úplně vyhodit, protože už není aktuální? Teď je ta pravá chvíli se do toho pustit. Projděte si složku se svými publikovanými články a poznamenejte si, které chcete upravit či je zaktualizovat. Možná jim chcete dodat nové obrázky nebo nějaký doplňující obsah.

Projděte si i složku s koncepty, dopište co můžete. Případně smažte ty koncepty o kterých víte, že z nich článek nikdy nebude. Takhle ze sebe shodíte aspoň trochu nějaké tíhy, kterou můžou nedopsané články představovat. Především kvůli tomu, že máte tolik konceptů a ne a ne je dopsat. Případně konceptové články předělejte jako nový obsah.

Úklidem článků můžete získat nové nápady na další články. Můžete nějakým způsobem rozvinout v samostatné články některé části z článků. Recyklovat tak svůj obsah do nového obsahu.

2. Mediální soubory

Obrázky, videa, PDFka, zkrátka všechno, co na blog nahráváme. To je potřeba čas od času promazat. Já sama mám tu zkušenost, že často mám úvodní obrázek k článku uložený třeba 3x, protože jsem nahrávala několik jeho verzí. Promažte ty obrázky a jiné mediální soubory, které nejsou potřeba, máte je duplicitně. Zbytečně vám zabírají místo.

S úklidem blogu může také souviset i zmenšení vašich obrázků, aby se vám blog rychle a snadno načítal. Obrázky by neměly být nijak moc velké, maximálně do 300 kB. Doporučuji obrázky ukládat jako jpg. Takto uložené obrázky nejsou moc velikostně náročné, jako třeba png. Vždy se ale ujistěte, že mají dostatečnou kvalitu.

3. Pluginy

Může se stát, že jste si někdy do WordPress nahráli plugin a pak na něj prostě… no prostě jste se na něj vykašlali. Promažte takové pluginy, které na blogu nepotřebujete. Případně také zkontrolujte a aktualizujte nastavení svých stávajících používaných pluginů.

4. Stránky blogu

Se stránkami je to podobné, jako s články. Všechny stránky, které na vašem blogu máte publikované, je třeba čas od času zaktualizovat, upravit. Zkrátka věnovat se jim tak, aby byly aktuální. Máte jako kontakt stále ten stejný e-mail? Co takhle to radši zkontrolovat na vaší kontaktní stránce? Nepotřebuje stránka O mně nějakou úpravu či aktualizaci? Co vaše Instagram stránka, je tam všechno tak, jak to chcete mít?

5. SEO

Používáte na svém blogu Yoast SEO plugin, ale u některých článků máte oranžový či červený puntík? Možná to chce zaměřit se na daný článek a upravit ho tak, aby byl SEO friendly. Jak na Yoast SEO jsem psala v tomto článku.

Kdo je připraven, není překvapen

Máte uklizeno? Super, skvělá práce. Zasloužíte si pochvalu, protože to jistě nebylo lehké, všechno to zkontrolovat či zaktualizovat. Jenomže to není všechno. Součástí úklidu je i příprava na období svátků, kdy nechceme nikdo být zbytečně moc online. Proto je třeba připravit si v předstihu články, příspěvky na sociální sítě a další. Možná si říkáte, když nikdo nechce moc být online, proč se takhle připravovat. Asi takhle, nikdy nevíte, kdo k vám zavítá v jaké době. A je fajn, aby na vás a váš blog bylo spolehnutí. Proto doporučuji nachystat si obsah dopředu, minimálně do prvního týdne nového roku.

Jak to tedy naplánovat, aby nás to nevyšťavilo?

 1. Naplánujte si v jednom dni příspěvky na vaši Facebook stránku (já to stopovala, na měsíc dopředu jsem měla nachystáno za zhruba 50 minut).
 2. V dalším dni si naplánujte příspěvky do vaší Facebook skupiny, pokud nějakou vedete. Opět to jde nachystat za hodinku.
 3. Naplánujte si příspěvky na Instagram. Pokud jste konzistentní v přidávání a nechcete vypadnout ze své rutiny. K plánování příspěvků doporučuji například Tailwind.
 4. Pomocí Tailwind si můžete naplánovat i piny na Pinterest.
 5. Pokud jste si během úklidů článků psali náměty na nové články, připravte si nový obsah na váš blog. O tom, jak psát příspěvky a nepřijít o inspiraci se dočtete v tomto článku. K tomu můžete zapojit i přípravu na propagaci vašeho obsahu.
 6. Předpřipravte si také své e-mailové kampaně.

Z těchto bodů je nejspíš tím nejnáročnějším tvorba samotného obsahu, psaní článků. Zkuste proto hledat inspiraci, psát, vytvářet nové články, kdykoliv to bude možné. Všechny si naplánujte tak, aby vám to vyšlo zhruba do prvního týdne nového roku. Já publikuji dva články týdně a snažím se vždy mít něco do zásoby. Hodně to snižuje hladinu stresu.

Vánoční úklid blogu v kostce

 • oprašte, zaktualizujte, vymažte články, kde je to potřeba
 • napište si nápady na nový obsah, případně rovnou vytvořte nové články
 • naplánujte si své příspěvky na sociálních sítích
 • naplánujte si budoucí e-mailové kampaně pro váš e-mail list
 • vytvořte a naplánujte si nové články alespoň do prvního týdne nového roku
 • užívejte si vánoční atmosféry s čistou hlavou a spokojeností nad tím, že váš blog a čtenáři nebudou strádat
 • hlavně se nestresujte, pokud všechno nestihnete, svět na tom nestojí

Napište mi do komentářů, jak se připravujete na své blogové Vánoce. Upotřebíte nějaké rady, které jsem připravila v tomto článku? Vím, že blog by měl být hlavně zábava. Ale taky vím, jak se může cítit člověk, pokud z toho blogování vypadne a delší dobu blog zanedbává. Proto jsem tento článek také připravila. Ať do nového roku můžeme vstoupit s klidnou hlavou a bez stresu, jak ten blog zase rozjedeme.

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *