Co je to meditace a jak začít meditovat? Meditace je jednou z velmi často používaných technik pro uvolnění a zvládnutí náročných a stresových situací. Člověk, který je prošpikovaný problémy se často hůře soustředí, což vede ještě k dalším problémům. Až z toho vzniká začarovaný kruh. Meditační techniky pomáhají dosáhnout klidného (klidnějšího) stavu mysli bez toho, aby se člověk musel uchylovat k drogám nebo nějakým podobným nástrojům pro zrelaxování. Každý meditační krok se děje v mysli jednotlivce.
Meditování není jednorázová záležitost. Dosažení klidného stavu mysli během několika minut je téměř nemožné. Obzvlášť, pokud člověk teprve s meditováním začíná. Proto je třeba opakované praxe a být konzistentní. Udělat si z meditování tak trošku životní styl. V tom smyslu, že meditování zařadíte do své pravidelné rutiny. A postupem času se naučíte snadněji a snadněji ukočírovat a zklidnit svou mysl. V tomto článku přináším několik tipů pro začátečníky, jak začít meditovat jako prostředek ke zvládání stresu a uvolnění mysli.
Najděte si klidný koutek a začněte.
Mnoho rozptýlení je často překážkou zejména pro ty, kteří s meditacemi začínají. Pokud zavřete své oči, tak se vám zlepší sluch. Proto jakýkoliv zvuk či hluk ve vašem okolí znesnadní vaše soustředění. Proto je fajn najít si opravdu klidné místo, kde vás nevyruší žádný, nebo minimum zvuků. Zavřete si okna, zamkněte dveře. Klidně i informujte svou domácnost o tom, že jdete meditovat a požádejte je, aby nebyli hluční. Jakýkoliv hluk vás totiž velmi snadno ze začátku rozptýlí od meditace.
Najděte si svou meditační pozici.
Začátečníkům se nedoporučuje začínat v leže. Cílem totiž není spánek a je mnohem víc pravděpodobné, že během meditování v leže zaspíte. Ideální je začít v sedě. Na zemi, na židli. Já nejčastěji medituji v sedě v pozici lotosu – turecký sed. Nebo se jednoduše posadíte na židli. Záda mějte rovná a ruce uvolněné a přirozeně položené tak, jak vám to vyhovuje a je příjemné.
Začněte svou meditaci správným dýcháním.
Dobrým způsobem, jak začít meditaci je správné dýchání. Dechové cvičení. Nadechujte se nosem a vydechujte ústy. Takto naleznete jednoduchý rytmus dýchání, na který se můžete soustředit. Okysličení vašeho těla vám také pomůže se lépe uvolnit. Dechové cvičení a nalezení rytmu vašeho dechu provádějte tak dlouho, dokud to nejde samo, dokud na to nemusíte vědomě myslet. Ono se to začne dít zcela přirozeně.
Zaměřte se na svou mysl.
Zatímco se soustředíte na svůj dech, dostanete se do stavu, kdy se ve vaší mysli začnou objevovat různé obrazy. Většinou půjde o náhodné události vašeho dne. Vaše plány do budoucna. Vaše problémy či starosti. Strachy a další. Začne být těžší tyto myšlenky ignorovat. Ale to ani není cílem. Podstatou je rozpoznat a uvědomit si tyto myšlenky, jakmile vstoupí do vaší mysli a pak je uvolnit. Což se možná zdá nároční, ale zde je příklad pro pochopení, co je tím myšleno:
Víte, že máte doma nábytek – jasně a zřetelně ho vidíte svýma očima, ale ve skutečnosti se na něj nesoustředíte. Pokud se na něj zaměříte, tak začnete většinou přemýšlet o jeho barvě, materiálu, jak vypadá a podobně. A stejně jako na nábytek, tak se potřebujete naučit vnímat i vaše myšlenky během meditace. Víte, že tam jsou, ale nedáváte jim pozornost. Vidět je v odděleném stavu – jasně v hlavě, ale bez záměrně zaměřené pozornosti.
A pak se dostaví čas, kdy se tyto myšlenky zastaví a vy si všimnete, že se nacházíte v prázdném místě ve své mysli. To je stav, kterého chcete během meditace dosáhnout. Vyklidníte si mysl, zatímco jsou kolem vás všechny možné myšlenky.
A v tomto prostoru můžete být tak dlouho, jak budete chtít.
Toto je způsob, jak začít meditovat. Důležitá je praxe a opakovaný trénink. Zezačátku to třeba vůbec nepůjde, ale všechno je o praxi. Najděte si tiché místo, usaďte se, zavřete oči a zaměřte se na svůj dech. A pak nechte myšlenky volně plynout…
Napsat komentář