Vyhledávání...
TOP
blogování

Zálohování blogu – několik praktických tipů

5 Views

Přiznám se, že donedávna jsem zálohování blogu nijak neřešila. I když se o zálohách všeho možného mluví dnes a denně. Že máme mít aspoň tři zálohy čehokoliv, co nechceme ztratit. Nevím, co se mi přeplo v hlavě, že jsem před cca třemi měsíci začala blog pravidelně zálohovat.

Jednoduchou odpovědí na otázku, proč zálohovat je ta, že chceme, aby naše data byla v bezpečí. Ať už jde o osobní věci jako třeba fotky, videa, soubory. Tak i o náš blog a naše stránky. Proto jsem se v tomto článku rozhodla tě vyzvat, abys taky začala svůj blog zálohovat. Protože se může stát, že o něj řadou nešťastných náhod třeba přijdeš. A co pak, když ho nebudeš mít zálohovaný?

Možná mě vyděsilo to, že jsem začala tvořit svůj Klub a fakt jsem najednou nechtěla, abych o všechen ten obsah, který tam je, někdy přišla. Klub mi generuje určitý pravidelný měsíční příjem. A mně je proto jasné, že by nebylo dobré, kdyby najednou zmizely všechny tréninky, co tam jsou. Tak bych neměla spokojené členky, ale naštvané. I co se tohoto blogu týče, tak zde mám už skoro ke stovce článků, které jsou hodnotné pro návštěvníky a čtenáře. Nechtěla bych o ně přijít. To je další důvod, proč je pro mě zálohování blogu na pravidelném pořádku.

Zálohování blogu – co to je a proč?

A co je zálohování? Jde o pravidelné kopírování a ukládání dat – zálohy. A díky této záloze je pak možné data v případě potřeby obnovit. A jak jsem psala, zálohovat se dá všechno – dokumenty, databáze, kontakty, e-maily, fotografie, videa, filmy, hudba, účetnictví a právě i blog. Pomocí správného pluginu si tak můžeš zálohovat celý blog, tedy články, pluginy, šablony, soubory a další. A to v případě potřeby můžeš vzít a obnovit tak svůj blog.

Není to tak dávno, co jedna blogerka z naší skupinky na Facebooku řešila útok hackera na své stránce. Blog se jí podařilo získat zpátky. Představ si ale, kdyby o něj přišla a třeba neměla zálohováno? Já bych šla asi do kytek. Když si představím, kolik času a peněz do svého blogu investuji. A že bych to najednou neměla. To bylo další uvědomění, proč je důležité zálohovat na pravidelné bázi.

Když si představím, že bych zálohovala rok zpátky, ušetřila bych si spoustu starostí. Několikrát se mi totiž stalo, že jsem potřebovala přeinstalovat WordPress a pak všechno nastavovat znovu. Se zálohou bych byla vysmátá. To je další důvod, proč kvituji zálohování a který by tě mohl přesvědčit taky začít zálohovat. Takže jo, když se na to dívám teď, rada pro začínající (ale i již fungující) blogerky a blogery, začněte zálohovat. Opravdu se ti to vyplatí.

Jak zálohuji já?

Používám na to plug-in, který se jmenuje UpdraftPlus zálohy a díky němu si pravidelně zálohuji blog na svůj Google disk. Plugin se dá připojit i k jiným úložištím, jako je Dropbox, OneDrive, Google Cloud a další. Nebo se dá za poplatek přímo zálohovat do UpdraftPlus Vault. UpdraftPlus ti zálohuje pluginy, šablony, soubory. A můžeš si i naplánovat, jestli budeš zálohovat automaticky třeba každý měsíc apod.

Jak tedy na to:

  • V možnostech instalace pluginů si najdi UpdraftPlus a nainstaluj (a aktivuj).
  • Plugin si nastav tak, jak potřebuješ.
  • Nastav si, kam se ti bude záloha ukládat.
  • Po uložení (toho nastavení) tě to vyzve k ověření účtu na ukládání (v mém případě to byl Google disk).
  • Následně si můžeš buď naplánovat zálohy, nebo zálohovat ručně.

Zálohovat se vyplatí, protože:

  • Snadno si obnovíš ztracená data.
  • Nepřijdeš o měsíce či roky tvé práce.
  • Díky záloze můžeš svůj blog třeba i přesunout.
  • Pokud plánuješ nějaké změny na WordPressu a obáváš se, že se něco může pokazit, záloha tě zachrání.

Takže já teď pravidelně zálohuji. Jenom upozorním, že tento návod je pro ty, kteří mají svůj blog na vlastním hostingu s nainstalovaným wordpress(org). Pokud tě zajímá blogování, můžeš si stáhnout můj e-book 168h lifestyle blog, což je návod, jak nastartovat úspěšný blog 🙂 .

Tak co, začneš zálohovat?

STOJÍ ZA PŘEČTENÍ:
Aktualizace článků na blogu – na co pamatovat
K čemu je blog? Několik důvodů, proč začít blogovat
Blogerský plán na 12 měsíců
Jak často publikovat příspěvek?

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *