zálohování webu

Zálohování webu – několik praktických tipů

Veronika Ježíková

Přiznám se, že donedávna jsem zálohování webu nijak neřešila. I když se o zálohách všeho možného mluví dnes a denně. Že máme mít aspoň tři zálohy čehokoliv, co nechceme ztratit. Nevím, co se mi přeplo v hlavě, že jsem před cca třemi měsíci začala web pravidelně zálohovat.

Jednoduchou odpovědí na otázku, proč zálohovat je ta, že chceme, aby naše data byla v bezpečí. Ať už jde o osobní věci jako třeba fotky, videa, soubory. Tak i o náš web, blog a naše stránky. Proto jsem se v tomto článku rozhodla vás vyzvat k pravidelnému zálohování webu. Protože se může stát, že o něj řadou nešťastných náhod třeba přijdete. A co pak, když ho nebudete mít zálohovaný?

Možná mě vyděsilo to, že jsem začala tvořit svůj Klub a fakt jsem najednou nechtěla, abych o všechen ten obsah, který tam je, někdy přišla. Klub mi generoval určitý pravidelný měsíční příjem. A mně bylo proto jasné, že by nebylo dobré, kdyby najednou zmizely všechny tréninky, co tam jsou. Tak bych neměla spokojené členky, ale naštvané. I co se tohoto webu týče, tak zde mám už skoro ke stovce článků, které jsou hodnotné pro návštěvníky a čtenáře. Nechtěla bych o ně přijít. To je další důvod, proč je pro mě zálohování webu na pravidelném pořádku.

Zálohování webu – co to je a proč?

A co je zálohování? Jde o pravidelné kopírování a ukládání dat – zálohy. A díky této záloze je pak možné data v případě potřeby obnovit. A jak jsem psala, zálohovat se dá všechno – dokumenty, databáze, kontakty, e-maily, fotografie, videa, filmy, hudba, účetnictví a právě i web. Pomocí správného pluginu si tak můžete zálohovat celý web či blog, tedy články, pluginy, šablony, soubory a další. A to v případě potřeby můžete vzít a obnovit.

Není to tak dávno, co jedna členka naší skupinky na Facebooku řešila útok hackera na své stránce. Blog se jí podařilo získat zpátky. Představte si ale, kdyby o něj přišla a třeba neměla zálohováno? Já bych šla asi do kytek. Když si představím, kolik času a peněz do svého webu a blogu investuji. A že bych to najednou neměla. To bylo další uvědomění, proč je důležité zálohovat na pravidelné bázi.

Když si představím, že bych zálohovala rok zpátky, ušetřila bych si spoustu starostí. Několikrát se mi totiž stalo, že jsem potřebovala přeinstalovat WordPress a pak všechno nastavovat znovu. Se zálohou bych byla vysmátá. To je další důvod, proč kvituji zálohování a který by vás mohl přesvědčit taky začít zálohovat. Takže jo, když se na to dívám teď, rada pro začínající (ale i již fungující) podnikatelky, blogerky a blogery, začněte zálohovat. Opravdu se to vyplatí.

Jak zálohuji já?

Používám na to plug-in, který se jmenuje UpdraftPlus zálohy a díky němu si pravidelně zálohuji web na svůj Google disk. Plugin se dá připojit i k jiným úložištím, jako je Dropbox, OneDrive, Google Cloud a další. Nebo se dá za poplatek přímo zálohovat do UpdraftPlus Vault. UpdraftPlus zálohuje pluginy, šablony, soubory. A můžete si i naplánovat, jestli budete zálohovat automaticky třeba každý měsíc apod.

Jak tedy na to:

  • V možnostech instalace pluginů si najděte UpdraftPlus a nainstalujte (a aktivujte).
  • Plugin si nastavte tak, jak potřebujete.
  • Nastavte si, kam se bude záloha ukládat.
  • Po uložení (toho nastavení) vás to vyzve k ověření účtu na ukládání (v mém případě to byl Google disk).
  • Následně si můžete buď naplánovat zálohy, nebo zálohovat ručně.

Zálohovat se vyplatí, protože:

  • Snadno si obnovíte ztracená data.
  • Nepřijdete o měsíce či roky vaší práce.
  • Díky záloze můžete svůj web třeba i přesunout.
  • Pokud plánujete nějaké změny na WordPressu a obáváte se, že se něco může pokazit, záloha vás zachrání.

Takže já teď pravidelně zálohuji. Jenom upozorním, že tento návod je pro ty, kteří mají svůj web na vlastním hostingu s nainstalovaným wordpress(org).

Pokud vás zajímá blogování, můžete si stáhnout můj e-book 168h lifestyle blog, což je návod, jak nastartovat úspěšný blog 🙂 .

Tak co, začnete zálohovat?

Připni si mě na Pinterest 📌:

STOJÍ ZA PŘEČTENÍ:
Aktualizace článků na blogu – na co pamatovat
K čemu je blog? Několik důvodů, proč začít blogovat
Jak často publikovat příspěvek?

SdíleT:

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Užíváním webu souhlasíte s ukládáním a používáním cookies.

COPYRIGHT 2020 | VERONIKA JEŽÍKOVÁ