Vyhledávání...
TOP
produktivita

5 zvyků, které ti brání ve zvýšení produktivity

5 Views

Nějaké své zvyky máme všichni. Ať už jde o zlozvyky, nebo dobré návyky. Dobré návyky, které máme osvojené, nám pomáhají. V čem? V tom, co si přejeme jejich dodržováním dosáhnout. To je individuální a liší se od člověka. Každý máme nějaké zvyky, souhlasíš? Jsou ale i takové, které ti mohou bránit ve zvýšení produktivity. K plnění cílů a dokončování tvých úkolů, které sis předsevzala.

Takové zvyky nejsou úplně fajn. A jenom jejich uvědoměním a akčními kroky se jich můžeš zbavit a získat tak víc sama ze sebe. Zvýšit tak svou produktivitu. V tomto článku ti ukážu 5 zvyků a věcí, které ti brání ve zvýšení produktivity. Spolu s jednoduchým akčními kroky, které můžeš aplikovat, aby ses z toho sevření vymanila a vypustila opět své kreativní a produktivní já.

1. Nadměrné užívání sociálních sítí

Sociální sítě a internet obecně je věc, která nejen, že ničí naší produktivitu, ale také je neuvěřitelným žroutem času. Jenom si zkus někdy změřit, kolik času denně trávíš na internetu a při používání sociálních sítí. Možná máš často pocit, že prostě musíš být první a všechno hned vědět. Bojíš se představy, že najednou něco nevíš? Že ti něco uniklo? Tomu se říká strach z vynechání, neboli také FOMO (fear of missing out). Prostě máš pak nutkání furt rolovat jednou sociální sítí za druhou. Hledat novinky, číst si všechny články atd. Až se ze sociálních sítí stane jakási droga a ty si musíš každý den dát svojí zaslouženou dávku.

Jasně, v něčem jsou dobré, psala jsem o tom v tomto článku. Umožňují nám spojení s blízkými, ukazovat se online, propagovat náš blog a případně naše podnikání. Často také slouží k zabití nudy, to si myslím, že známe asi všichni. Nadměrné užívání sociálních sítí může bránit naší produktivitě, protože člověk je najednou jejich otrokem. Jak se dá s tímto zvykem zatočit? Je to v tobě.

Co můžeš zkusit:

 • Začít u sebe, pracovat na své vlastní disciplíně, co se užívání sociálních sítí týče.
 • Limitovat svůj čas online. Například si stanovit, kolik hodin a kdy budeš na sítích online a vyřídíš si tam všechno potřebné.
 • Vypnout si upozornění (v extrémním případě třeba i wi-fi nebo data).
 • Ve volné chvíli, kdy se nudíš, čekáš, než pípne mikrovlnka, než se dovaří brambory, než cokoliv – vědomě se zamysli nad tím, co děláš a jaké máš pocity. Utíkáš na sociální sítě? Proč? Co bys mohla dělat místo toho? Nad čím přemýšlíš?

Vědomé volby ti mohou pomoci sama v sobě si srovnat, jakým způsobem používáš sociální sítě. V jakých chvílích se k nim uchyluješ. A tím si pak můžeš vyvodit a najít zdravější způsoby, jak trávit čas. Například plánováním nového projektu, prací na něm apod.

2. Žádné plánování

Nevím jak tobě, ale mně osobně nesmírně pomáhá, když si každou neděli naplánuji, co chci nadcházející týden zvládnout udělat. Takový jednoduchý to-do list ti pomůže naplánovat věci, které je potřeba udělat a také si je můžeš seřadit podle důležitosti a naléhavosti. Když si jednotlivé úkoly napíšeš hezky pod sebe a budeš na nich pracovat, uvidíš jak je pak super pocit, když si nějaký odškrtneš jako „hotovo“. To-do list, který si necháš třeba na stole, pro tebe taky bude připomínkou toho, co sis na ten daný týden předsevzala. Takže můžeš i sledovat svůj postup.

Obecně ve mně vždycky takové zaškrtnutí splněného úkolu vyvolá jistý pocit úspěchu, že jsem to zvládla. Že jsem zase blíž tomu svému cíli. Takové odškrtávací seznamy jsou navíc super důkazem pro tebe, co všechno jsi už dokázala. Člověk má často tendenci si stěžovat, že ještě není tam, kde chce být. Že ještě nedosáhl svého cíle. A přitom se často zapomínáme ohlédnout na to, co jsme už dokázali. A k tomu ti pomůže takový to-do list a plánování.

Co můžeš zkusit:

 • Začni si plánovat svůj týden dopředu. Například v neděli.
 • Velké úkoly si rozkouskuj na menší a napiš si jednotlivé kroky do svého to-do listu. Ať už je týdenní, denní či měsíční.
 • Stačí nějaký papír či notes. Pokud toužíš po hezčí variantě, zkus to-do kalendáře z e-shopu Love and Story Design (pokud jsi navíc v našem Klubu byznys blogerek, mám tam pro tebe slevu 10 % na tento e-shop).
 • Případně jsem vytvořila zdarma plánovací to-do týdenní kalendář, do kterého se dá psát i na počítači a je k dispozici pro členky Klubu.
 • Pokud se ti nepovede splnit všechno, co sis stanovila na jeden týden, netrestej se. Podívej se, co za úkoly jsi zvládla, pochval se a ty nesplněné si přesuň do dalšího týdne.

3. Žádná rutina

Zvýšení produktivity často může bránit i to, že nemáme zajeté nějaké zvyklosti – rutiny. Slovo rutina v mnohých často vyvolá kyselé ksichty. Protože rutina bývá spojená s nudou, žádnou zábavou, jasně stanovenými pravidly a vůbec s absencí jisté svobody. A lidé bývají rádi svobodní, nemám pravdu?

Jenže, čím víc se nořím do toho, co dělám. Tedy blogování a online podnikání. Tím víc si uvědomuji, že potřebuji mít stanovené jisté rituály a rutiny, díky kterým si jsem víc vědomá toho, co dělám. Co jsem zvládla, co potřebuji udělat. Dává mi to jistý pocit klidu. Do svého podnikání nepotřebuji vnášet chaos a v tom pomáhá právě nějaká ta stanovená rutina či rituál.

Co můžeš zkusit:

 • Začni jednoduše, zapoj do svého rozvrhu věci běžného chodu jako třeba domácnost, cvičení, schůzky, práci, placení účtů a různé jiné obvyklé věci, které normálně děláš.
 • Když máš takové věci zaznamenané, budeš víc organizovaná a taky nezapomeneš 😛 .
 • Jakmile si nějakých věcí uděláš už rutinu – budeš je vykonávat – tím se ti vžijí a stanou se tvou přirozeností.
 • Můžeš si vytvořit různé typy rutiny – večerní, ranní, pracovní rutinu a další.
 • Večerní rutina může znamenat vědomou relaxaci, meditaci, čtení, odpojení se od sítí a svítících obrazovek, psaní do diáře, rekapitulace dne, deník vděčnosti a další.
 • Příkladem ranní rutiny může být vlažná sprcha, psaní do deníku, plánovaní úkolů na dnešní den, ranní cvičení apod.
 • Stanovit si své rutiny ti pomůže dobít produktivitu a také tvou pohodu.

4. Snaha dělat všechno najednou

Celkem už znám svou mysl a vím, že se často dokážu rozptýlit od jednoho úkolu k dalšímu a pro ten se prostě nadchnout. Jenže takový multitasking může vést k tomu, že třeba nedokončíš to, co chceš. Protože máš pocit, že musíš udělat všechno najednou a nejlépe hned. Když svou pozornost tříštíš mezi víc projektů či úkolů, tak těm jednotlivým úkolům dáváš jenom částečnou pozornost. Můžeš se chtít soustředit na víc úkolů a projektů najednou, až najednou zjistíš, že jsi tím vším zavalená. To je problém, náš mozek se dokáže soustředit suprově na jednu věc. A jakmile ho začneme zahlcovat dalšími projekty, prostě vypne a to ovlivní naší produktivitu.

Zvýšení produktivity to brání, protože při víc úkolech najednou ti trvá déle, než nějaké dokončíš. Něco třeba i zůstane navždy rozpracované, protože se k tomu přes hromadu všech projektů ani nevrátíš. Proto je lepší dělat jeden úkol za druhým. Sama vím, že tohle je někdy obtížné. Jak jsem psala, dokážu se rozptýlit od jednoho úkolu k druhému a vím, že mě to často zpomaluje. Tohle je bod, na kterém potřebuji zapracovat. Nejdřív dodělat jeden úkol a pak se vrhnout na další. Problém je, že jsem velmi kreativní a nápady často dost srším.

Co můžeš dělat:

 • Naučit se pracovat na jednom úkolu. A až bude hotov, tak přejít na další.
 • Pokud tě vyrušují myšlenky na další nápady, zapiš si je a pak se vrať k původnímu úkolu.
 • Tvým cílem by mělo být věci dokončovat.

V souhrnu zjistíš, že děláním jednoho úkolu za druhým toho zvládneš skutečně dokončit víc a nejspíš i rychleji, než když máš rozpracovaných milion projektů.

5. Prokrastinace

Mezi bariéry zvýšení produktivity často patří i prokrastinace. Sama to znám a učím se s tím pracovat, abych prokrastinovala co nejméně. Všichni víme, že nejlepší je jít a prostě to udělat. Teď. Protože pak je to hotové a nemusíme se k tomu v tom nejlepším případě vracet.

Na téma Kreativní prokrastinace psala Kristýna ve svém článku. Najdeš tam i rady, jak se takové prokrastinace zbavit a jak být víc produktivní ve tvém blogování a podnikání.

Závěr

V závěru je třeba říct, že to všechno vypsané nahoře je sice dobré uvědomění, ale je také třeba jít a začít v sobě. Začít s vlastním přiznáním toho, jestli máš nějaký problém, který je zmíněný nahoře a který ti může bránit v produktivitě. Osobně zjišťuji, že mi pomáhá si všechno psát a také mít ty své zavedené rituály. Bojuji s multitaskingem a občas s prokrastinací. Ale důležité je to uvědomění a pak na tom postupně pracovat.

Co ty a zvýšení produktivity? Vidíš se v něčem zmíněném, napiš do komentáře 🙂 A nezapomeň tento článek sdílet, aby se mohl dostat mezi lidi, kteří ho potřebují 🙂 .

Veronika Ježíková

«

»

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *